| hi a întrebat:

Buna TPU as dori sa primesc un sfat nu stiu ce sa fac problema sta astfel sunt in a-12-a MI anul acesta am bacul, dar nu stiu ce facultate sa aleg adica ce se cauta sunt convins si constient ca aici in \Romania nu ai ce sa faci chiar daca iesi ceva cu o diploma de specializare sunt putini bani spaga mare dar m-am gandit sa dau la facultatea de medicina as putea sa intru dar nu am atata sprijin financiar sunt foarte multi bani si cine stie ce se va intampla pe restul aniilor. eu as opta mai mult la asistent medical generalist ce parere aveti sau administrator de marketing ce sfat imi puteti da va rog frumos ce se cauta in ziua de azi mult si aici in Romania dar si pe dincolo

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In facultatea de medicina nu ai nevoie de sprijin financiar, doar casa si masa. poti lua bursa, care este suficienta ca sa iti iei carti, foi, pixuri, stetoscop, abonament si haine. poti lucra diferite chestii daca vrei sa participi la cheltuielilecasei. nu vei fi nevoit sa di nici 1 leu spaga (daca vei merge la cursuri, laboratoare si vei invata foarte bine)

| hi explică (pentru Brigaela):

Sa zicem dar daca nu intru prin absurd la medicina as dori sa dau la asistenti eu zic ca si asta este ok decat nimic si sa fii somer si pe langa asta cu timpul mai merg la una fara frecventa si fac doua paralel ce zici?

| Brigaela a răspuns (pentru hi):

Sigur ca e o meserie foarte buna cea de asistenta. Cred ca e imposibil sa mergi cu ele in paralel. Nici una nu se face la fara frcevneta si amandoua au prezenta obligatorie la laboratoare. La Facultatea de Medicina, practic jumatate din orar este cu titlul de prezenta obligatorie. Cel mult poti face in paralel cu facultatea de medicina un colegiu privat de asistente la care cursrurile si laboratoarele sunt de la ora 14 la ora 20, dar asta inseamna sa fii la scoala de la 8 dimineata la 8 seara in fiecare zi si nu iti ramane timp de invatat. Putini au incercat sa faca in paralel facultatea de medicina si inca o forma de studii, dar nu cunosc pe nimeni care sa fi reusit, tocmai din cauza prezentei obligatorii la majoritatea orarului la medicina. daca verifici, vei vedea ca nu exista studii la fara frecventa nici pentru emdicina, nici pentru asistenti generalisti

| hi explică (pentru Brigaela):

Eu m-am gandit sa merg la asistent medical generalist si dupa in caz mna ca nu i-au bacul acu la mate sa incerc sa merg la asistenta iar dupa ce il i-au sa mai fac una paralel de administrator de marketing dar aici nu stiu ce sa aleg ca is multe de ales si as vrea totusi sa fac cum trebuie familia mea e saraca si vreau sa fac ceva in viata daca pot si sunt inca in puteri te rog da-mi un sfat

| Brigaela a răspuns (pentru hi):

Crede-ma, daca iti pui problema ca nu iei la bac macar 8.50 la orice materie, mai ales mate, nu prea ai de ce sa te duci la medicina. va fi foarte greu pentru tine si nu vei putea face performanta. In plus, ai mari probleme cu limba romana, deci nici aici nu esti de 10 plus. medicina este o facultate foarte grea, e mult de invatat si trebuie sa vii cu un bagaj imens de cunotinte din spate. Trebuie sa stii excelent chimie, fizica, biologie, engleza si, macar de 9, o alta limba straina, matematica, romana, macar putina latina. Altfel, nu vei avea pe ce construi in facultate si te vei chinui degeaba sa inveti mii de ore, ca rezultatele vor fi slabe si vei termina in coada plutonului, ramanand fara loc de munca. Poate ca asistent medical, mai ales daca pui burta serios pe carte si recuperezi lipsurile si ajungi macar de 8 la toate materiile de mai sus (pretentii de bacalaureat), poti avea o sansa.
Nu stiu cum e facultatea de marketing, stiu ca la contabilitate iti trebuie multa matematica, ca daca vrei sa fii suficient de bun incat sa ai un job sigur, trebuie sa fii as al amtematicii din liceu.
Eu cred ca e cel mai bine sa mergi intr-un domeniu unde ai deja performante, de care esti pasionat. daca vrei un job sigur, trebuie sa-ti alegi directa ta favorita. De exemplu, daca ai fost la olimpiadele nationale de limbi straine, da la o facultate bazata pe traductologie. Daca ai fost in cercul de chimie al liceului si esti cel mai bun, da la facultatea de chimie. Du-te acolo unde te trage placerea si unde ai facut performante, materia care ti se pare cea mai simpla si unde stii ca ai lua 10 cu felicitari oricand, fara stres

| GabiMihai08 a răspuns:

Banuiesc ca esti la profil real. Mergi la Automatica si Calculatoare.