| Timi08MM1988 a întrebat:

Buna TPU. As dori sa stiu unde e trecut codul pin de la card pe el? Si care e ala 123? Sau care? Am card insa e prima data cand il folosesc in viata mea un card si nu stiu daca e cel cu 123 sau 789 dupa caz eu am VISA.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Codul pin nu este scris pe card. De la banca ti se da o hartie, unde este scris codul pin, pe care trebuie sa o tii separat de card si trebuie sa il stii doar tu. Codul pin trebuie sa il memorezi. Ce s-ar intampla daca ar fi scris pe card si pierzi cardul? Cel care il gaseste iti va da de pomana la biserica.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e scris pe el.
Codul cardului il afli din hartiile ce vin cu el, sau in instructiunile din mesajele primite de la banca.
Cardurile de la Transilvania vin cu un cod de activare (parca), prin sms, pe care il introduci dupa ce bagi cardul intr-un bancomat, apoi setezi tu un cod pin, pe care sa il tii minte.
Altele vin cu cod pin prestabilit de banca, scris in hartia din plic.

| Hammurabi a răspuns:

Deci tu ai 33 de ani și e prima dată în viața ta când folosești un card?
Nu tu ți-ai făcut cardul la bancă?
Cum de nu știi chestii elementare?
Dacă ți l-au făcut părinții, de ce nu-i întrebi pe ei?

| Dismally a răspuns:

Pin-ul nu e scris pe cared, ala din 3 cifre e CVV, e cu totul altceva. Cand primesti card-ul vine intr-un plic sigilat si in plicul ala gasesti pin-ul.