| pinkSprinkels a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un iPhone 4. Am 12 ani si nu vreau sub nici o forma sa cer bani parintilor si nici nu vreau sa il cer cadou de craciun. Vreau sa il cumpar din banii mei. Intrebarea mea este: dati mi idei practice si folositoare. Va multumesc.

7 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Mergi cu colindul de sărbători, se pot face bani frumoşi! Multă baftă!

| valentino52 a răspuns:

Mai ai mult pana vei realiza ca eu in unele luni nu numai ca angajatii pot castiga mai mult decat mine desi muncim cot la cot, dar eu mai aduc si bani de acasa. Deci eu ma prezint la "lucru" si la sfarsitul lunii din cauza crize financiare trebuie sa dau bani in loc sa primesc. Nu mai zic ca unui vanzator nu ii poti da in Romania mai mult de atat. Cu suma investita as fi putut trai ani de zile fara griji, nu risti nu castigi.Salariile in Romania sunt conform preturilor. Daca eu, ipotetic vorbind vand hamburger la 7 lei= 2 dolari si dau salariu 800 lei, in alte tari se vinde unul la 6 dolari si se da un salariu de 3 ori mai mare. Daca dau salariu mai mare, cresc si preturile in acelasi timp altfel ies in pierdere. Si dupa aia romanul de rand zice ca e "prea scump"!

| Ezikel a răspuns:

La 12 ani nu poti sa faci bani doar daca cersesti laughing te sfatuiesc sa nu incercilaughing

| GEOFLOTheAwesomeMythHunter a răspuns:

Acum ca este iarna poti sa dai la o parte zapada si te platesc

| pinkSprinkels explică (pentru GEOFLOTheAwesomeMythHunter):

Da, dar nu as vrea sa umblu din usa in usa ca si maturatorii strazii.

| valentino52 a răspuns (pentru pinkSprinkels):

Pai si atunci ce contributie poti aduce tu ca niste straini sa iti ofere bani? Doar parintii si rudele iti dau pentru ceva mic sau banal pentru ca tin la tine. Duci gunoiul, faci curat iti dau 1 milion sau mai stiu eu ce. Strainii? Pai eu am angajati cu program de 8 ore timp de 30 zile si primesc 800 lei pentru asta. Si sunt calificati, stiu ce fac altfel as gasi pe altcineva. Singura ta varianta e sa mergi cu colindul. Si daca strangi 1000 lei roaga pe cineva mai mare sa iti cumpere telefonul ca iei teapa altfel la banii astia nu gasesti decat second hand.

| GEOFLOTheAwesomeMythHunter a răspuns:

Poti din banii de colinde