| sssarah a întrebat:

As vrea sa stiu mai multe despre PR...Stiu ca inseamna Public Relations si mi se potrveste dar as vrea sa stiu : De ce studii ai nevoie? In ce consta (adica pur si simplu. ce faci daca lucrezi in acest domeniu? ), CAT DE BINE se castiga si orice infomatie in plus.MULTUMESC!

1 răspuns:
| ioanaKevlar a răspuns:

PR-ul se ocupa de imaginea cuiva sau imaginea a ceva (deci produs sau persoana). Este un domeniu in care ai nevoie de cat mai multe contacte. Cand lucrezi in PR trebuie sa ai cunostinte in cat mai multe domenii pentru ca in cazul in care trebuie sa te ocupi de publicitatea cuiva, ai nevoie de date cat mai exacte in functie de domeniul din care persoane respectiva face parte (de exemplu muzica, film, teatru, parlament etc) si de date exacte din domeniul target-ului (adica publicul tinta). PR-ul este un domeniu greu iar catigurile se calculeaza in functie de campania la care lucrezi. Suma de bani se stabileste impreuna cu cel caruia trebuie sa ii faci publicitate. Nu este o suma fixa.