| elenaaaaa56262 a întrebat:

Buna TPU, cat castiga o stewardesa in Romania, am vazut pe unele site uri ca e undeva la 4000 lei, iar in alta parte 1.500 de euro, in străinătate stiu ca se castiga mult, dar pentru moment m ar interesa sa lucrez in tara, dar sunt confuza legat de salariu.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se castiga in functie de traseu, curse, ore de zbor.
Stewardezele din Romania merg pe trasee scurte prin Europa, ca atare si salariile lor sunt mai mici, fata de companiile aeriene foarte mari, care au zboruri trans-oceanice de 10-15 ore zborul.

| sierra1 a răspuns:

Termină tu fain-frumos liceul, ia bacu', fă școala de stewardese (curs de pregătire pentru însoțitori de bord) apoi interesează-te de salariu că până ajungi tu la faza aia, se schimbă datele problemei

| StoicAnalysis a răspuns:

Ca stewardesa doar in zborurile interne banuiesc. La zborurile internationale/intercontinentale e si normal ca se castiga mai bine.

| MistarGoGu a răspuns:

Ca în orice job ca începător vei lua mai putin apoi pe măsură ce avansezi creste și portofelu '! JetAv academy au cursuri de insotitori de zbor *( denumirea oficiala a meseriei )! Contacteaza-i telefonic sau pe mail și obții detalii