| fllory a întrebat:

Cine imi da mai multe detalii despre facultatea de relatii internationale (Europa, America...)?
Am nevoie de:
1.Materiile de la facultate
2. Daca e sau nu nevoie sa stii perfect (la intrarea in facultate) limbile si care sunt cele mai cautate
3. Ceea ce ofera (locuri de munca/posibilitatile de angajare) aceasta facultate!

Va rog sa ma ajutati!

1 răspuns:
| Alexsys03 a răspuns:

Este o structură academică în cadrul Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca. Facultatea de Studii Europene acordă diplomă de stat pentru licenţierea în relaţii internaţionale şi studii europene, domeniul relaţii internationale, linii de studiu în limbile romană, germană şi engleză, în specializarea management instituţional european, domeniul management, liniile de studiu în limbile romană şi italiană, în studii americane, domeniul studii culturale, în limba engleză şi administraţie europeană, domeniul ştiinţe administrative.

Planurile de învaţamânt pentru aceste specializari sunt compatibilizate internaţional, Facultatea de Studii Europene fiind parte a unui consorţiu european din care fac parte l'Université Libre de Bruxelles, Universitaet Magdeburg, Universita Cattolica del Sacro Cuore Milano, Universita degli Studi di Milano, Utrecht University, Universita degli Studi di Pisa şi Sussex European Institute. Sub auspiciile recunoaşterii internaţionale, împreuna cu Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg, a semnat un acord de dublă diplomă, prin care anul unu şi trei se efectuează în Romania iar anul doi în Germania, studenţii obţinând licenţierea în Studii europene. În acelaşi timp, Universitatea Babeş-Bolyai acordă diplomă de licenţiere, specializarea Relaţii internationale şi studii europene.