| anonim_4396 a întrebat:

deci părinții mei dețin 2 apartamene pe care le ichiriaza (in momentul de fata cel cu care vrem sa facem următoarele) unor studenți, 2 băieți de pe lângă Iași, bun deci eu cu tatăl meu ne-am gândit ca dacă vindem apartamentul și mai punem câțiva bani putem gasi un apartament frumos, cu 2 camere in Germania și sa îl dam pe ala in chirie, pentru ca prețul chiriilor in Germania e mai mare și am văzut ca sunt la Căutare, voi ce părere aveți? Merita o astfel de mișcare? O singura problema mai mare ar fi, ședințele lunar de verificare a apartamentului, ce vor fi mai greu de făcut, ce alte orașe din Germania recomandați pentru un asemenea apartament, noi ne-am gândit la Berlin, dar aștept orice părere, rog seriozitate, voi plasa acesta întrebare și pe ungurul de Facebook de romani in afara și pe un forum de specialitate!

Răspuns Câştigător
| petre059 a răspuns:

Sincer iti spun ca nu merita efortul cu Germania.Mai bine cumperi in Bucuresti in zona centrala, il mobilezi si iti scoti si 1000 de euro pe luna.O prietena din Chisinau inchiriat pe Dorobanti apartament cu 2 camere cu 700 de euro.

| anonim_4396 explică (pentru petre059):

Poate ca și asta e o varinta, mai gândesc, dacă reușesc sa îl dau cu 800-850 de euro pe luna, unul, eu sunt fericit

| petre059 a răspuns (pentru anonim_4396):

Gandeste-te,acolo nu esti in Romania, nu merge cu smecherii.Platesti impozit la chirie, pe cand aici merge si fara sa platesti impozit, plus ca una e sa mergi pana la Berlin si alta pana in Bucuresti.

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E mai buna ideea lu Petre cu Bucurestiul

| BroascaCuElice a răspuns:

Sedinte lunare de verificare a apartamentului? Chiriasului ii place sa-l deranjati lunar ca sa verificati voi apartamentul?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un apartament cu 2 camere in Iasi ~ 45-50.000 euro intr-o zona buna.
un apartament cu 2 camere in Berlin 250.000 - 450.000 euro

Vezi problema?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uita-te mai atent și site-URI germane, gasesti cu 70.000 și mai puțin, 65.000 unele dacă nu au nimic in baie, gen racorduri doar intr-o parte, trebuie sa le duci tu

| asdf2kpower a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar nu cred că iei pe chirie la unul de 70.000 mai mult decât iei în Iași.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Așa a fost înțelegerea cu chiriașii de pana acum, plus. Ca este ceva absolut normal și etic, Adica tu ii oferi apartamentul pentru o suma de bani plătită lunar, iar el se angajează sa nu îl deterioreze, toți cei care au apartamente date spere chiriași așa fac, așa e normal, in acest mod de păstrează legătura cu chiriasii, doar nu ii suni din fiecare 2 sapt in 2 sapt și îl intrebi "ca faci frate?" Nu clar nu, dar stabilește o zi pe luna in care ma văd cu el la apartament, de obicei când îmi da banii, dau o tura prin baie, ma uit la instalații, puțin la pereți, TV și mobila, pentru ca l-am închiriat mobilat și atât, mai mult de 15-20 de min nu durează, cu tot cu cafeaua de bun venit... Asta se numește deranj? Eu nu cred...

| BroascaCuElice a răspuns (pentru anonim_4396):

De cand stau in chirie mie nu mi s-a intamplat sa-mi vina proprietarul sa verifice apartamentul, deoarece scrie clar in contract faptul ca orice deteriorare este suportata de catre chirias iar asta se verifica la sfarsitul contractului

| anonim_4396 explică (pentru BroascaCuElice):

Nu este la toți la fel! Stai linistit ca nu intru peste el

| petre059 a răspuns (pentru BroascaCuElice):

La sfarsitul contractului, hehehe. Pleci cu 2 zile mai repede, lasi cheia in cutia de scrisori si te mai prinde dracullaughing)) Numai un prost de propietar ar face ce spui tu!

| BroascaCuElice a răspuns (pentru petre059):

Avand in vedere ca acel contract e inregistrat la anaf si la agentia imobiliara prin care s-a inchiriat apartamentul nu prea poti pleca cand vrei tu si in plus s-a platit si o garantie care trebuie restituita la sfarsitul contractului daca nu exista pagube