| PaulMarcus94 a întrebat:

idei de afaceri cu o suma de investit in jur de 10, 000€?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

As deschide un magazin tip fast-food vegetarian; sau o patiserie numai cu făină integrală (sau si o brutărie). Banii de mai sus nu ajung pentru. un restaurant vegetarian.
As deschide un magazin sh dar cu haine mai de calitate.
Ori dacă nu un aprozar de legume si fructe.
Dar mai mult decât atât investește-i în ceva ce ti-ar place tie să faci. Si asemenea afacerea trebuie dezvoltată continuu; altfel o vei închide în scurtă vreme.
Dacă banii îi vei depune la banca, va trebui să plătești pentru ei. Cel puțin asa cred eu.

8 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Aia la care te pricepi cel mai bine. Cea mai proastă idee ar fi să-i laşi pe la vreo bancă.

| Violleta2022 a răspuns:

La timpurile astea i-as pune la o banca cu dobanda mare, pe un termen de 1-2 ani.

| Stelian_Stefan_Nicola_1988 a răspuns (pentru Violleta2022):

Și sa plătești impozit la dobânda? Nu merita. Salteaua tata laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde unde deschizi afacerea, depinde la ce te pricepi samd.

daca esti intr-un oras mare ar prince ceva hipsteresc, o cafenea to go, o brutarie cu diferite feluri de paine

Pus la banca banii asa cum ti se sugereaza... nu te va ajuta la nimic, mai nicio banca nu are oferte bune la depozite

| nugasescusernameliber a răspuns:

Studiaza putin si orasul tau, cam ce lipseste, sau ce anume lipseste intr-o anumita zona. De exemplu pe o raza de 3 cartiere nu este nici o pescarie.
Te poti si asocia cu cineva pentru o suma mai mare de bani, adica sa vina cu partea lui.
Agricultura (catina, plante medicinale, aluni, etc) ar mai fi o idee dar lumea cam fuge de agricultura fiindca e de lucru intr-adevar.
Si sa te astepti ca profit s-ar prea putea sa scoti numai in 2-3 ani.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Magazin micut cu tigari, bautrura, grisine, prezervative in zone extrem de circulate.Si asta poate falimenta dar ai sanse mai mari.
Poti investi si in fonduri mutuale monetare, poti castiga mai mult ca la banca:3-4%
De studiat si actiuniile de pe bursa:se poate castiga din dividende si cresterea cursului actiuni.

| CiocanN a răspuns:

Ori un magazin de cartier, ori ceva gen ferma care sa fie finanțată și de fondurile europene, ori ceva în agricultura.
Depinde de ceea ce.ți place ție. Dar dacă îi investești în orice afacere nu ai de unde sa știi ca vei avea și profit.
Nu risti-nu câștigi.
Gândește. Te bine pentru ca este o suma mare de investiții. Nu caută sfatur pe TPU. Caută în surse mai oficiale