| ThatGuy10 a întrebat:

Bună TPU,o mica mare problema,sa zicem ca cineva e în altă țară nu e în Romania,și aceasta persoana sa aibă ceva apartament și își dorește ca acel apartament sa fie făcut frumos,sa schimbe ușile,sa ii facă baia, bucătăria din astea și o echipa de muncitori ii face asta, după 2 luni e legal ca acesta sa își ceara banii înapoi pentru ca nu îi convine locul, deși acolo a fost de la început o mare jigodie de apartament și totu pe acolo mizerie și rahat, e legal ca acesta sa își ceara banii înapoi? Dacă acesta e nesimțit și amenință și prosti se poate suna poliția dacă acesta ajunge sa vina și la poarta la un anumit muncitor sa facă asemenea prosti sa o tina pe "dă-mi banii inapoi"? Nu sunt în pericol nu e probleme dar sunt curios dacă acesta are dreptul sa își ceara banii înapoi

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Să își ceară banii pe ce? Pe munca făcută de aia care au amenajat?

Da poate, îi da în judecată, se judeca 2-3 ani și poate are noroc dacă vine cu probe serioase. Bineînțeles asta presupune că totul a fost făcut cu contract nu la negru.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Aualeu, am inteles aproape nimic.
Daca s-a lucrat la negru, nu are sanse sa-si ceara banii inapoi.
In cazul in care merge la politie, mergi si declari ca te-a contactat el pentru a-i face anumite lucrari de intretinere, stiind ca nu reprezinti nici o intreprindere, sau ca nu esti autorizat in acest sens, l-ai ajutat in schimbul unei sume de bani, iar acum a inceput sa te hartuiasca, spunand ca isi vrea banii inapoi, desi nu a fost vorba de nici o garantie sau imprumut intre voi.
Dpdv legal nu prea ai ce pati, eventual depui plangere de hartuire impotriva lui.

| ioana748 a răspuns:

Intelegerea este intelegere.
Daca voi ati facut treaba buna si conform intelegerii, omul nu are dreptate.
Poate ar trebui mers la politie si facuta reclamatie pentru hartuire.
Oare cum i-a venit ideea sa ceara banii inapoi?

| eliancodrut a răspuns:

Daca este facut in mod legal, cu contract sau macar cu o intelegere scrisa si lucratorii nu s-au achitat de ceea ce era scris, poate sa ceara banii inapoi, iar daca nu-i primeste sa apeleze la instanta. Dar asta numai daca in contract sau intelegere era stipulat ca daa nu se indepinesc toti parametri prevazuti in contract se va returna avansul. Dar daca s-a achitat la sfarsitul lucrarii intreaga suma, nu se mai pot cere banii inapoi decat daca se descopera vicii ascunse.
Da, poate suna, dar mai bine sa faca plangere scrisa la politie.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce contract au semnat, ce schite si planuri detaliate a aprobat propietarul, ca am vazut si batai de joc facute pe bani multi, ca sa jumuleasca clientul
Deci nu se face nimic la mica intelegere, ci pe contract clar, cu schite si poze, cu specificatii clare, cu preturi clare si cu angajamente si penalizari, ca sa nu se ajunga la tiganeala ca atunci propietarul poate cere banii inapoi, daca nu a primit pentru ceea ce a platit.