| Syrten a întrebat:

Bună TPU!
Pot plăti jumătate din prețul unui produs cu banii jos și cealaltă jumătate în rate?
Mulțumesc!

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De obicei. nu. Cei ce oferă plata în rate, solicită să adopți din start această variantă. Dar după ce ai făcut cu ei contractul cu plata în rate, în funcție de instituția financiară prin care se desfășoară ratele, poți solicita să plătești o parte din rate în avans.

| Syrten explică (pentru sadrian46):

Dar de exemplu daca pe cardul de cumparaturi am 5000 de lei si produsul pe care il vreau e 6000 de lei, cum procedez? Nu trebuie sa dau 1000 jos de lei pe langa aia 5000 rata?

| mihai69 a răspuns (pentru Syrten):

Dacă ai 5 lei pe card și vrei să cumperi ceva mai scump... Pur și simplu nu poți.

| sadrian46 a răspuns (pentru Syrten):

Nu poți să cumperi cu acel card de cumpărături un produs care depășește suma care o ai pe el.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Poți imprumuta de la Banca suma necesara, plătești produsul și la banca plătești în rate.

| Yuoia a răspuns:

Daca produsul se vinde in rate, da.
Se considera ca ai dat un avans mai mare (50%).
Doar daca nu au ei o politica de numar de rate fix, casa-ti poata lua si multa dobanda.