| RaulCodrut a întrebat:

Bună TPU!
Pot plăti jumătate din prețul unui produs cu banii jos și cealaltă jumătate în rate?
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate, dar numai daca vanzatorul este de acord cu plata in rate, nu poate fi obligat la aceasta.
De altfel poti lua un credit de la o banca, bineinteles daca indeplinesti conditiile, platesti integral produsul si platesti apoi ratele la banca.

| gabicoo a răspuns:

Faci credit la magazin pentru suma de care ai nevoie.

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca produsul se poate cumpara in rate, iti faci un credit la o banca anume, si la prima sau la a doua rata, poti plati anticipat o suma mai mare decat rata, adica in cazul tau, acea jumatate din produs.