| GoodLuck15 a întrebat:

Sunt adolescent aflat la varsta de 17 ani.Ca oricare altul am nevoie de bani de buzunar.Cum as putea face rost de acesti bani fiind minor?
Am nevoie de ceva idei fiindca imi storc creierii degeabalaughing?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu esti chiar asa minor mai un pic si esti adult,vezi pe olx, adauga un anunt si tu, cauta ceva de lucru, atentie la vrajeli cu pliante si alte aiureli de pe net, dar ai terminat liceul?

| Ssssssssssssssss16 a răspuns:

Hei! Te-ai gandit la varianta de a munci? Eu iti propun sa te angajezi in aceasta vara, cand incepe sezonul, pe litoral. Ca ajutpr de bucatar, de ospatar etc. Salariul e de 2000 lei pe luna. Daca nu ai muncit niciodata, iti va fi un pic greu la inceput, gen o saptamana, doua, dar te vei obisnui repede si cand vei prinde 'gustul' banilor, vei munci cu mai mult drag. Alta varianta de a avea de buzunar..nu prea stiu, mai ales la varsta. Totusi, incearca sa le ceri si parintilor.winking mult succes!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sunt 3 variante posibile legate de bani. La varsta ta cred ca se reduc la 2.

Una ar fi sa fi prea norocos si sa iti pice un sac cu bani in cap( putin probabil) sau alte mijloace "norocoase".

A doua ar fi sa te angajezi asa... sa fie, la orice nu necesita experienta: servitor( chelner), om de serviciu si de astea.

A treia ar fi inceperea unei facultati, continuand cu interviuri si angajare in multinationale sau la stat.

In afara de aceste metode nu cred ca se mai cunosc altele.

| Violleta2022 a răspuns:

Gradini de vara, cafenele, gradini de flori sau sere, camp, ajutor la o ruda, pe langa casa, sau pe la vecini.
Ma indoiesc ca te va angaja cineva la restaurante, sau terase ca chelner, sau ajutor de chelner, peste ca nu-i legal sa intrii in restaurant sub 18 ani si nici sa muncesti acolo, ca minor.

| Donsavas a răspuns:

Începi cu un job part time si înveți să economisești. Banii strânși ii poti investi sau cheltui.

| Adry05 a răspuns:

Angajeaza-te pe vara ca ospatar, ai si bacsis pe langa salariu si nu e o munca plictisitoare, zic eu.