| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Vin cu o intrebare.
Eu sunt plecată din România de 10 ani, de foarte mică căci ai mei m-au luat mereu după ei.
Abia anul acesta după atâția ani mă duc în România, practic pentru mine "terenul" îmi este străin căci toată adolescenta mi-a fost aici în străinătate, doar copilăria în România. E clar ca ce îmi mai aduc eu aminte nu mai e la fel.

Cu ocazia plecării o să am parte să vizitez un pic căci o să merg să cunosc părinții și familia iubitului meu precum și el pe ai mei. Acuma el tot zicea ca am putea trece și câteva zile la mare la Costinesti căci el îmi tot spune ca e ieftin. Gen poți găsi cazare cu 20€ sau așa căci el când a fost acum câțiva ani așa găsise.
Eu îi tot spun ca nu e cazul, chiar și biletele de le am luat pe avion a fost la noroc ca să nu dau extraordinar de mult pe ele dar în luna iulie sunt sigură ca e tot scump și în România. El se tot contrazice cu mine.
Așa ca aș vrea niște păreri de la oameni care sunt în România și sigur știu cel mai bine. Niște prețuri la cazări la mare, cam cat de mult s-ar putea consuma zis să stăm 4 zile.
Eu am mai auzit ca e scump si eu tot încerc sa refuz treaba asta cu marea căci nu ne permitem sa le facem pe toate într-o vacanță de 2 săptămâni jumate.
Mulțumesc pentru răspunsuri! :3

23 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Intr-adevar, e scumpa (mancarea) prin zona Constantei. In toate statiunile de acolo, cred eu.
In Costinesti se gasea cazare in jur de 100 de lei, anul trecut, in sezon, sau mai exact la sfarsitul lui (ultimele zile din august).
In schimb, nu prea am vazut restaurante decente pe acolo, au un fel de bazar rural, in care functioneaza fastfood-uri la acelasi pret cu cele din centrul Constantei.
Nu cred ca e un efort enorm sa dai 60-100 de lei de persoana pe zi, pentru mancare, dar nici nu pot spune ca recomand, ca nu e nimic wow pe acolo.
Costinesti e statiunea in care mergi la agatat, mai ales daca esti adolescent.
Voi mergeti "gata combinati", deci nu stiu daca e cel mai ok loc, fiind aglomerat si fara pretentii.
Mai frumos e in Eforie Nord si in zona plajei Neversea.
La Neversea pot spune ca e chiar eleganta zona, dar e ceva mai greu sa gasesti mancare, nefiind concentrate restaurantele ca in Eforie Nord, de exemplu.

Daca aveti posibilitatea unui sejur intr-o alta tara, la plaja, cu siguranta e mai rentabil decat pe litoralul romanesc.
La noi e doar decent, nu prea e nimic frumos, sau de calificativul "foarte bine".

| GabiDumitrescu a răspuns:

Vreti la mare, mergeti frumos la bulgari. La noi e jaf pe fata...

| Robert2526 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Corect. eu chiar nu inteleg de ce mai merg romanii aici laughing) Pur si simplu nu are sens, ca nici macar conditii nu ai, ca sa merite banii

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Robert2526):

Pai multi sunt bugetari si trebuie sa consume mizeriile alea de tichete de vacanta. Mai sunt si destui nostalgici. Iar altii - si nu o cantitate neglijabila - atit de anxiosi si/sau prosti incit nu sunt in stare sa se descurce intr-o tara straina.

| relian a răspuns:

Esti pe afara, unde banui ca iubitu tau munceste, nu stiu de tine, si vii sa cauti preturi ieftine pentru placeri, pentru vacante, asta da, e bun, mai bine nu mai spui ca e sti pe afara, daca nu-ti permiti macar 4 zile la mare, asta oriunde ar fi marea aia.

Si daca mergi 4 zile in Hawaii si tot ar fi trebuit sa iti permiti, nu sa te plingi de preturi.
Ca or fi mai mari ca in jur, conteaza asta? Daca vrei la Costinesti, daca vrei ceva anume, atunci nu te mai uiti la pret, mai ales ca esti pe unde spui si faci ceva bani.

Daca nu-ti permiti, atunci nu te mai duci, nici nu mai aduci discutia laughing

| Hypefox a răspuns (pentru relian):

Nu degeaba se zice ca romanii cred ca in străinătate banii le cresc in copaci. Rupe te și tu nenea de dimineață până seara pentru un ban și lasă furatul și "șmecheriile" și apoi mai discutăm. Măcar fac un ban cinstit și l calculez în așa fel încât să mă duc peste tot. Inclus poate vacanță aia la mare plus să îmi permit să fac mai multe chestii, nu să fiu hapsana să mă dau eu mare ca vin cu bani și să i sparg eu pe Costinesti. Am bani, dar nu cred ca trebuie sa ma dau mare aici, chiar sunt foarte drăguță și nu am vrut sa deranjez pe nimeni. Iar mai ales ma duc acasă oricum de drag să mi văd familia aparte ce activități am mai planificat, dar nu aș veni vreodată să trăiesc în România. Să știu preț să știu pe ce dau ca deja ca se moare de foame în România la cat de coruptă a devenit țara, pe lângă, te judecă lumea și cum ești îmbrăcat pe stradă, măcar aici trăiesc în civilizație și nu se uită lumea la mine dacă sunt machiată sau nu, dacă am țoale de firmă pe mine sau nu. Pe lângă asta am o meserie bine văzută, nu lucrez la puf sau în baruri sau la prășit știi ce zic? Sau să fiu o întreținută ca mă întreține iubi sau altcineva sau să trântesc un copil să mi dea bani statu. Dacă tot vrei să facem arogante de genul.
Am venit pur și simplu cu o întrebare căci e mai scumpă România decât țara unde stau. Și mai ales să știu dacă merită sau nu. Părerea ta despre situație pentru mine este egal cu 0 căci de aici denotă ca nu știi absolut nimic și crezi în cai verzi pe pereți.
Crezi ca ești în străinătate, faci bani și atât. Adică nu ți da prin cap ca ai de plătit și apartament și tot ce consumi și ce mai ai de plătit, aparte dacă mai poți sa pui un ban deoparte. Crezi ca cu un singur salariu plătești tot, ai și bani și pui și deoparte?
Nu se descurcă un român cu 2000 de lei în România. Precum cel puțin eu ca femeie cu un singur salariu nu aș reuși să le plătesc pe toate și să fac tot. Și nici nu se mai pune vorba ca și în străinătate poți să ajungi să fi și dator și multe altele, sunt multe taxe de plătit și multe de plătit la impozit, finanțe. Așa ca da, desigur ca mă interesez cat costă, ca să mi fac planul să știu cat plătesc și cu cat rămân în buzunar, ca nu sunt mana largă și nu-mi rup spatele să consum tot și apoi să mă uit ca nu mai am nimic în buzunar.

| relian a răspuns (pentru Hypefox):

Si eu ce am spus fata hai? laughing Am spus daca muncesti pe afara, sigur ai citva bani acolo, nu trebuie, sau sa iti zic eu sa vii pe aici sa te dai mare.
Tocmai ca tu asta ai facut acu, ai facut tocmai pe dos laughing adica daca ai ceva bani, cand vrei sa ai ceva, cand iti doresti, dai banii si gata.
Dar tu ce ai facut sau ce faci? Vii pe net sa intrebi lumea daca e bun, daca este ieftin sa poti merge si tu la Cosotinesti, asta ce arata?
Arata ca desi lucri pe afara, ai fi rupta in gura cu banii, ca pana si un prapadit de roman care lucra in tara is permite si tu nu.

Cam asta ai facut tu. Iara de rupt nu ma rup, ca mam rupt destul laughing mi-am rupt auzi si tu 2 ligamente, unu la genunchi, unu la un deget laughing plus meniscu de la genunchi rupt rau de tot, asa ca mai bine o iau mai usor, nu mai ma rup deloc laughing

Dar ca idee, eu nu-s in RO, locuiesc in SUA asa ca ce am spus am spus bine si nu cu rautate, am spus sa te invat, pe viitor tu care vorba, aia lucri pe afara, unde cam asa se pare ca majoritatea vad, acolo se gaseste mai mult de lucru, ceva mai bine platit comparativ cu RO deci sa vii in RO si sa intrebi oare nu-i scump laughing nu cumparai masini, veneai intr-o vacanta, unde nu se intreaba, mai ales cand vii de pe afara.
Eu asa zic ca se face, poate oi fi eu depasit, orice este posibil. Daca intrebai cum e la hotelul X, daca au conditii bune, ori plaja cum este si altele genul asta, astea da, poti intreba.

Da sa intrebi oare merita, oare nu-i prea scump laughing Eu la asta ma referii, nu ca te-ai dus la furat.
Si chestia aia cu furatul las-o mai moale, fara sa stii cu cine vorbesti deja ai bagat-o pe aia ca eu cine stie ce as face laughing
Nu doar ai spus, mai facut deja hot pe fata laughing mai esti si nesimtita pe deasupra, deja stii tu ca eu ma ocup cu furatu, uite ca sa vezi ce romni clociti is pe afara, dealde tine care vine cu tupeu, sa faca pe altul hot, fara macar sa ma cunosti de undeva.

Stii cam cine striga "uite hotul"? Tocmai aia care ei is hoti, desi nu m-ar mira ca tu sa te ocupi cu asa ceva, cunosc asa femei care asta fac.
Eu nu am spus ca tu ai putea sa dai si cu spatele in careva, nu mi-am permis, nici nu-mi permit, pentru ca era vorba de vacante si ce mai ai spus, dar se pare ca tu in nesimtirea aia a ta ce o ai, iti permiti sa faci pe altii hoti, ca sior spus parerea legat de o intrebare.

Pina una alta eu mi-am spus parerea, cum as face eu, ori pentru careva ce munceste pe afara, nu prea se cade sa vina sa intrebe oare nu-i scump sa ma duc la mare?
Si am specificat cei care muncesc pe afara, nu am spus cele care dau cu fundu in populatie sau fura, asa cum faci tu.

Pe viitor fa bine si invata sa te porti si sa vorbesti.Nu stiu ce parinti ai, ori cine te-a educat, dar se pare ca nu prea esti educata laughing Daca la fel vorbesti si cu oamenii in RO sau pe unde mai umbli, nu mai zic nimic.
E mai scumpa RO decat unde esti tu? Aaa si cine te pune sa vii in RO?
In RO is preturi mai mari ca in America, stiu, am fost si eu si am vazut, dar nu am intrebat oamenii cit costa un suc in RO laughing ori oare nu-i scump sa ma duc cateva zile la mare.

Intri pe net, ai telefon, suni la hotel, intrebi, aveti camere, cit costa bla bla, asa eviti sa te mai birfeasca lumea, pentru ca oamenii asa este vorbesc, uite si pe X o venit din Germania, se uita la preturi.

De aia ai internet, sa il folosesti si pentru ceva folositor, nu doar birfe si sa intrebi pe altii ce tu poti afla doar cu un clik.

Nu mai platiti netu asta doar pentru Facebook, TPU si cam atit, eu de ar fi sa platesc doar pentru asa ceva, as renunta la internet laughing

Nu esti mina larga? Nu te mai du in vacanta, cum am spus, nu-ti permiti, nu te duci, dar nici nu ma apuc sa bat tobele sa ma vada si altii.

Romanii asa scump cum este, inca supravietuisc pe acolo.Si sa stii ca nu toti au pe careva pe afara, mai sunt si romanii care nu au pe nimeni, si traiesc asa, dar nu se pling, nici nu intreaba de preturi laughing

| Hypefox a răspuns (pentru relian):

Nici nu stau să ți citesc mizeriile, îmi zice omul de laudă care tu te spargi acu în figuri ca ești în SUA, auzi laughing da foarte bine, și eu sunt în Belgia. Bine ca faci videochat sau îți dai cucu*etzu la supt pe camere. Ca mai nou și asta e meserie pe America și e bănoasă treaba.hee hee
Cauți și tu băgare în seamă ca n ai cu cine vorbi. Nu cred ca am zis nimic deplasat la adresa nimănui și am venit cu o simpla întrebare. Se pare ca tu ești acel om needucat și ce ai mai zis tu sus căci tu de la bun început ai venit cu argumente ca domne nu știu ce pe aici. Normal un om in străinătate știe ca viața nu e roz și ar fi trebuit să o înțelegi mai bine. Da la cum le "dai" înseamnă ca ai de-a lovele de nu mai ai buzunare în ce sa le umpli.
Păi cel mai sigur asta ar fi însemnat ca tu ești un om de valoare, așa ca ce puii mei faci pe TPU?
N ai afaceri de combinat?

Auzi, ca dacă sunt în strainatate cum ar fi nici să nu mi permit să întreb cat ar costa o vacanță la mare, ca trebuie musai să am bani dacă eu trăiesc în altă țară. Ești un om de nimic.
Mai ales de unde știi tu ca am sau n am bani dacă tot de la bun început ai venit cu treaba asta ca sunt in străinătate și trebuie sa mi permit?

E scris undeva ca unu din străinătate trebuie să aibă?

Poate nu se spune, da mulți fac foamea da își fac credite să meargă "pă" România să se spargă și să se arate ca ei sunt cineva, poate chiar asta e și cazul tău și apoi se întorc înapoi la viața lor mizerabilă, rupți de foame și cu datorie la bancă laughing.

Tre să stau acu sa dau detalii ca sunt proaspăt angajata căci anterior eram studenta și am reușit sa pun ceva deoparte cat sa ma încadrez sa pot sa mi permit o vacanță undeva?
Nu cred ca trebuie sa stau sa dau toate detaliile nimănui. Ca deja oricum m-am lungit și s-a deplasat tot subiectul de la o simpla întrebare care ce sa vezi, cei care au comentat aici nu au fost deranjați sa mi răspundă și sa mi zică cum e treaba in România.

Eu am auzit simplu ca România e foarte scumpă și ca practic cu 2000€ as putea face o vacanță în Grecia decât să merg în ro. Așa ca chiar și așa am decis să merg in ro căci am plecat de mică copilă și încerc să mă încadrez în bani în România. Punct.

Dacă tu ești genul de om să te lăfăi să dai toți banii bravo ție. Eu sunt chibzuită și atât.

Ce ești așa deranjat nenea de alegerile mele. Vezi ți de ciorba ta. Ori ți am zis, erai tare plictisit și n aveai tu pe cine sa te verși cu arogantele tale să te crezi cineva pe internet sau să îmi arăți tu ca ce, ca ești cineva?
Încearcă să te validezi TU în altă parte, ca întrebarea mea și răspunsul tău, mai bine să ți l bagi în c*r ca nu mă ajută cu nimic. Căci ai venit cu scopul să încerci să te spargi tu cu chipurile părerea ta și ca tu ești miezul pu*ii și gânditorul curu*ui. Dacă mai ai și facultate, e degeaba … Și needucată e mumă*a. Ca din ea a ieșit un needucat ca tine.

Un om de nimic nu trebuie respectat și respectul meu vis a vis de tine, un necunoscut, s-a dus din momentul în care ai încercat să te validezi și să te rupi să mi demonstrezi ceva, oricum n am înțeles ce căci nu prea m-am interesant să ți citesc tot mesajul la cat de eronat e.

Părerea mea, las o mai moale cu judecata și gradele astea coboară-le căci cred ca America te-a cam stricat la creier. Și undeva, toți am plecat de undeva de jos, după cum te-am citit așa, tu ai cam uitat de unde ai plecat si mai ales ca viața oamenilor nu este la fel. Unii au unii nu au. Alții au cat să-și permită. Nu mă **** pe mine grija ca alții se plâng sau nu se plâng ca au ca nu au, n am treabă cu ei n au treabă cu mine.

În rest, ceilalți de aici au respectul meu, și mai ales oricine cu care pot schimba o conversație normală, jos pălăria. Dar tu, caz pierdut din start.

Aaaa, și btw, mai sus specificăm ca viața în străinătate e munca pe ruptelea și acolo s-a un salariu cat sa te descurci, și am dat exemple. Nu au fost laude. Iar mai ales cum am specificat și sus, banii pentru tine cresc în copac. Adică tu sigur stai degeaba și ai bani și nu plătești nimic ca tu stai în puf. Nu ca noi ceilalți de ne rupem la un job și încercăm dintr-un salariu de Max 2000 să plătești apartament cu toate inclus 1000€, să mai pui deoparte câteva sute și câteva sute să reușești să te descurci să ai ce mânca și cat de cat să ți permiți să ieși la un restaurant care ce să vezi, chiar si aici o ieșire e practic 100-150€. Așa ca fă calculul.

Normal ca ma interesez cum e în ro. Măcar să știu la ce să mă aștept și mai ales dacă tot așa, mă duc la restaurant și pentru 2 farfurii și o apă pentru 2 persoane să fie mai mult de 100€, e japcă pe față.

În orice caz, am încheiat discuția și în rest, să fi sanatos chiar dacă mintea fuge la vale :*

| Madaxo97 a răspuns:

Exista si cazări de la 100 lei, 150 lei pe noapte, in gazdă sau la pensiuni mici, nu te aștepta sa aibă cele mai bune condiții la banii ăștia dar merită ca oricum ai nevoie doar de un loc unde sa dormi si atat, nu mergi la mare sa stai in cameră doar. Caută pe booking si vei găsi.
Pentru 4 zile numai cazarea sa zicem 400-600 lei, si ce mai dați pe mâncare, băuturi, restaurante, club, distracție, depinde ce anume faceți, va va costa, pe măsură, dacă stați la plajă toată ziua si mâncați de la supermarket nu de la restaurant v-ați putea încadra si in 1000 lei cu tot cu cazarea 4 zile, dacă sunteți chibzuiți cu banii.

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

1000 de lei cu tot cu cazare 4 zile?laughing) Unde e asta? Am fost in 2020, obligat de pandemie si pentru 5 zile am cheltuit aproape 8000 de lei laughing) Si nu te gandi ca am stat la lux si am mancat numai la restaurante, mancam doar seara la restaurante dar preturile sunt extrem de mari in Romania, pur si simplu nu are sens sa mergi, eu nu inteleg cum mai merg romanii aici cand ai Bulgaria, Grecia, chiar si Portugalia mai ieftin si mult mai bine calitativ?

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

Eu am zis pe super zgârcenie, se poate laughing nici eu nu credeam dar am intrat pe booking înainte sa dau răspunsul si am căutat si se pare ca chiar exista cazare si la 100 lei, 150 lei pe noapte, iar la mâncare dacă se mulțumesc cu un senvis de dimineață, la prânz la un fast-food sau ceva semipreparate de la supermarket sa gătească in cameră pentru 2 persoane s-ar încadra în 1000-1500 lei 4 zile, șezlonguri găsești si la 20 lei, un suc, bere rece 10, 15 lei, dacă nu îți mai cumperi nimic altceva, si mergi pe săracie te încadrezi happy
Acum pe bune, pe ce ai reușit sa spargi 8000 lei in vacanță 5 zile doar? Chiar sunt curioasă laughing

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

Bine, adevărul e ca dacă mergi in vacanță pe săracie in condițiile pe care le-am descris eu mai jos, mai bine nu mai mergi deloc laughing dar asta e partea a doua, fata a întrebat daca se poate sau nu cu buget redus, da, se poate, dar aia nu prea mai e vacanță, sa te duci sa stai in camera de 100 lei, sa stai la soare cateva ore si sa mananci de la supermarket, mai bine stai acasă, e mai confortabil. De acord ca prețurile in România sunt foarte nesimțite pe litoral, mai ales in Mamaia, cu banii aia mergi in Egipt, Spania, Grecia, Turcia, Bulgaria la all inclusive, vorba ta, prețuri de Dubai

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Tot nu stiu cum poti sa te descurci cu 1000 de lei si nici cazarile alea ieftine nu le-am gasit, in 2020 cel putin nu erau, acum nu am de gand sa caut dar te cred pe cuvant. Pe ce am dat 8000 de lei?

3500 cazarea ( nu era lux, dar aveam nevoie neaparat de aer conditionat, a fost cel mai ieftin gasit)
sezlong 50 de lei pe zi. 5 zile cate 2 persoane, 500 de lei
benzina 500
5 seri la restaurant ( fara fite, fara bautura prea multa, cam 1500-2000)
plus mancare pe zi, mai o hamsie, mai o bere, o inghetata, o gogoasa, etc.

Repet, nimic iesit din comun, pur si simplu chestii de bun simt, nu fite, dar preturile sunt enorme.

se poate si mai ieftin, sunt de acord dar eu la 2, 05 inaltime si 120 kg fara aer conditionat 5 zile eram mort laughing

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Cand aveam 16-17 ani asa mergeam si eu la mare, dormeam pe plaja in Vama, beam bere din aia la pahar si mancam gogosi si covrigi laughing) Acum nu mai pot sa fac asta...desi vacantele alea au fost cele mai misto laughing

| Hypefox a răspuns (pentru Madaxo97):

Am postat un răspuns mai sus numai ca am răspuns la altcineva laughing
Dar înțeleg perfect ce zici. Oricum iau în considerare tot ce se vorbește aici dar undeva nu mi se pare avantajoasă marea în România. Pot face multe alte chestii. Mai degrabă să mă cazez la un hotel altundeva și să mă duc în munți să vizitez ceva laughing decât la mare să dau atâtea milioane numai de fițe ca să merg domne’ la mare. Cei din familie acum recent mi-au zis ca pentru 4 pers au dat numai 1200lei pentru cazări. Da păi cu tot ce mai consumi și așa, se duce mult. Așa ca oricum trebuiesc socotite un pic chestiile. Ca nu ma duc nici să mă sparg în fițe sau să mă lăfăi. Chiar tot în limita bunului simț, mai mult merg acasă ca să mi văd familia, mâine poimâine mamaie nu o să mai fie, măcar să petrec timpul ce a mai rămas cu ea.

| Hypefox a răspuns (pentru Robert2526):

Nu m as duce nici pe super zgârcenie, adică ori e vacanță ori ce mai e aia. Da cum zici și tu. Limita bunului simț și uite prețurile. Deci practic cu 2000€ ți au făcut vacanță de 5 zile la mare. E mult. Cred ca cu 2000€ puteai să te duci lejer să vizitezi altceva, aveai atâția bani de plinuri pentru mașină și mai degrabă vizitai ceva prin ro de N ai mai mers. Deci acum depinde unde vrei să o investești. Ori 2000€ pentru 5 zile, ori pentru mai mult timp da mai faci și altceva decât să stai numai pe șezlong, în apă să te bălăcești și apoi la discotecă. Păi am discotecă și la mine colo sa unde stau, mai degrabă ies în oraș și fac ceva decât așa… laughing

| Madaxo97 a răspuns (pentru Hypefox):

Așa este, nu merită deloc sa mergi la mare, ar fi mult mai bine si mai frumos la munte, eu prefer oricând muntele in locul litoralului, la munte ai ce să vezi, ai peisaje de vis, poate si ceva de vizitat, un castel, o mănăstire, plus ca există si pensiuni cu piscină chiar si in interior, e aer curat, nu e nici căldura aia insuportabilă de la mare pe care personal o urăsc, când e cald îmi place sa merg undeva mai răcoros cum e muntele, nu la mare laughing
Dar dacă iubitul tau insistă cu marea si nu vrea sa facă niciun compromis, asta e, va trebui sa mergi la mare happy

| adryang78 a răspuns:

După pandemie au explodat prețurile. Chiar circulau vreo două glume, foarte edificatoare.

"Un antreprenor a deschis un restaurant la Mamaia. A vândut două omlete și și-a scos investiția."

"La un restaurant la mare, dacă vrei și felul doi, trebuie să ai buletinul la tine, ca să faci credit."

Ceva de genul, nu le mai țin bine minte, dar sper că te-am lămurit. big grin

| Hypefox a răspuns (pentru adryang78):

Păi faza e ca buget avem ca să zic așa. Numai ca deja o parte din el o să se ducă pentru a închiria o mașină și să o ținem aceste 3 săptămâni aproape. Deja ca am înțeles ca un plin costă cam cat costă aici să faci un plin în euro.
La mine nu mi se părea avantajos cu marea căci de banii ăia pot vizita altceva. Pot merge să văd un pic capitala, să ne plimbăm la Brașov căci de la el din Târgoviște până la Bacău sunt atâtea de văzut și atâtea de făcut. Precum mai degrabă aș da bani să mă duc la o piscină sau din câte îmi aduc aminte la mine în zonă aveam și încă este o plajă artificială unde poți să te bălăcești să dai muzica la maxim și să stai numai la grătare. E discotecă în aer liber vis a vis, sunt cabane. Deci cu banii de mare m aș putea duce altundeva. El zice ca dacă mergi în ro și nu mergi la mare, e degeaba. Eu mai degrabă zic ca asta e o ceva de lux și de fiță și pe mine nu mă motivează. Pot cheltuii și altcumva banii.

| adryang78 a răspuns (pentru Hypefox):

Sincer, eu sunt total de acord cu tine. Poate sunt și subiectiv, nu m-a pasionat niciodată marea, nu văd nicio plăcere să mă prăjesc la soare, prefer muntele, liniștea și vegetația. Sunt destule de văzut, destule locuri de vizitat, dar fiecare cu gusturile lui.

| relian a răspuns (pentru adryang78):

Ca idee preturile au crescut nu doara in RO au crescut pe tot globul, este ceva global.
Acu de ce or fi crescut, cine mai stie, poate pentru ca oamenii incepuse sa o duca cit de cit mai binisor si pentru cei care conduc nu prea vad bine chestia asta.
In vacanta daca mergi nu te apuci sa intrebi cit costa, vacanta, sau mai bine spus plimbarile pe altundeva decat orasu tau, e considerat un moft, asa ca astea se platesc.
Daca vrei sa ai un iphone platesti, daca chiar iti doresti acel lucru nu? Vrei la mare, platesti, ca e scump cai ieftin vrei placerea aia scoti si platesti.

Vad unia vai mai bine in Bulgaria. Aasa si daca pui toate gramada, transport si ce or mai fi, nu tot acolo iesi?
Nu stiu zic si eu, nu am fost, dar de e sa merg undeva eu asa procedez, intru pe net si verific, au locuri de cazare, daca vreau comparatii, trebuie sa calculez toate, nu ca la aia e mincarea mai ieftina.

Eu nu stiu ce pun unia asa mare accent pe mincare laughing te duci la mare sa maninci? Pff eu nici nas minca, mai slabesti, te duci sa faci plaja, sa intri in mare sa mai stiu si eu schimbi peisajul, nu te duci sa bagi in tine ca spartu laughing sa te duci vitel si sa te intorci taur sa nu zic bou laughing

Dao la jalea de mincare, de mincat maninci acasa.Bine stiu asa e moda, trebuie sa postezi pe Facebook ca ai fost la restaurant, sa vada fraierii ce ai baut laughing sa te dai mare tantalau ca dai pe niste nimicuri mii de lei, dar pentru multi asta conteaza, imaginea laughing sal vada poporu la televizor.

Ce sa mearga el sa manince asa la orice dugheana, pfff se face de toate alea, nu-i bun.
Cam asa fac romanii, in special cei care is pe afara si vin prin Romania sa se sparga in basini rasuflate laughing
Apoi da cu barda in Luna, intreaba oare nu-i scump laughing da cu muci in fasoalea cu ciolan afumat

| TheGentleman a răspuns:

Este ieftin în România. Camere găsești și la 20-30 lei pe noapte. Mâncare de la Lidl, iar transport bicicletă/tren.

| Robert2526 a răspuns:

In Romania preturile sunt foarte asemanatoare cu cele din Dubai si conditii ca in Afganistanlaughing Nu merita sa mergi aici la mare in niciun caz. Cazarea si mancarea este extrem de scumpa. Ce zice el 20 de euro pe noapte, era poate acum 10 ani laughing). Acum cazarea pentru 4 nopti, este minim 1200 de lei la cea mai amarata cocioaba unde imparti patul cu gandacul