| nevermind1234 a întrebat:

Bună tuturor!
Stie cineva cât câștigă un creator de conținut pentru social media? Mi s-a propus sa fac 2 postări pe săptămână pentru o pagină de Facebook, pentru 1000 de lei pe lună. Eu zic ca e destul de mult, dar aș vrea sa știu care e prețul obișnuit, dacă are cineva idee. Mersi!
(nu știu daca e ok categoria la care postez. scuze)

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Inteleg ca te mustreaza putin constiinta, dar ideea e ca nu trebuie sa dai inapoi.Altii chiar negociaza pentru mai mult si tu vrei mai putin? Zic sa vezi cum e treaba si dupa cateva luni iti vor spune ei daca e ok sau nu. Daca e totul bine si iti dai seama ca de fapt chiar te pricepi, vei regreta ca ai refuzat suma aceasta si ca ai cerut mai putin din lipsa de experienta.

19 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Depinde pentru cine o faci. Daca faci reclama la escrocherii, nu e rentabil, ca te va cauta Politia, iti va confisca PC-ul si mobilul, etc.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu stiu, dar pare o oferta foarte buna! Go for it.

| dullcat a răspuns (pentru doctorandus):

Cred ca voiai sa trimiti altcuiva?

| nevermind1234 explică (pentru dullcat):

Oferta e foarte bună. Dar cum nu lucrez în domeniu la modul pro, doream sa aflu dacă este un preț corect sau exagerat. Propunerea a fost făcută firmei de "experți în domeniu", un social media manager, și reprezentantul firmei mi-a întors propunerea mie.

| nevermind1234 explică (pentru dullcat):

Da, asta e ideea, ca mi se pare ca nu e de nasul meu. Pe de altă parte eu am creat postările lor in ultimii 4-5 ani(la cerere, o data la o lună, două) și pot continua cu același stil, viziune. Doar ca nu am fost plătită strict pentru asta, ci la pachet cu alte activități, convenabil dar la un alt nivel. Si acum a fost cumva de genul "acum știu cât se plătește în domeniul ăsta și uite sunt dispusa sa-ți plătesc corect". Dar eu am cautat anunțuri pe olx și erau la jumătate de preț, pentru servicii mult mai complexe. Deci din punct de vedere moral, mă macină propunerea asta, dar voi încerca să-ți urmez sfatul. Mulțumesc.

| dullcat a răspuns (pentru nevermind1234):

Inteleg ca te mustreaza putin constiinta, dar ideea e ca nu trebuie sa dai inapoi.Altii chiar negociaza pentru mai mult si tu vrei mai putin? Zic sa vezi cum e treaba si dupa cateva luni iti vor spune ei daca e ok sau nu. Daca e totul bine si iti dai seama ca de fapt chiar te pricepi, vei regreta ca ai refuzat suma aceasta si ca ai cerut mai putin din lipsa de experienta.

| johnnny123 a răspuns:

Nu există un "preț obișnuit".

Întrebarea pe care trebuie să ți-o pui este "cât efort va trebui să depun pentru aceste postări?".

Dacă muncești o jumătate de oră la o postare, rezultă că vei fi plătit cu 1000 de lei pentru 4-5 ore de muncă. Ceea ce este extrem de bine (aș spune chiar prea bine ca să fie adevărat).

Lucruri de avut în vedere: angajatorul să nu fie vreun țepar, iar postările să fie legitime, nu scam-uri.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Curând intră fiscul peste toți cei care fac bani pe internet.

| Simpatic a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Pai sa intre ca sunt atatea tarfe moderne si pescari care fac onlyfans si altele si sunt bine mersi.
Asa cum plateste impozit pe venit orice angajat asa trebuie sa plateasca si astia de pe net, dar si cantaretii de muzica populara sau manele, sa nu uitam ca sunt cocalari de astia care rad in nas omului muncitor sa numai zic de babele care au facut cariera in muzica populara, alea care n-au dat un ban la stat dar au cate 2 vile cu cate 2 etaje happy dau si un pont doamna "deputat" Irina Loghin! Si care mai sunt ca ea!?

| Raddeon a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Hai ca da laughing)))

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Raddeon):

Cine râde? la urmă, râde? cu folos!

| Raddeon a răspuns (pentru ValentinMihai78):

"si de ce? vorbesti? asa! "
? laughing)))

| Raddeon a răspuns:

Hmmm luando logic, stai sa ma gandesc.
Depinde pe ce este plata, pe pay pal spre ex poti da banii, si sa dai refound.si ala isi ia banii inapoi si tu ramai cu buza umflata.
Si doi, esti un creator de continut? adica gen ai o cumintate mare? pentru ca din ce mi ai explicat tu pare ca persoana respectiva vrea o promovare.
Pentru ca daca esti ca mine ( spre ex eu deabi am 820 de abonati ) sa vina unu la mine si sa imi zica " posteaza astea 2 postari pe Facebook in astea 2 saptamanii si iti dau 1000 de lei" adica nu stiu suna bine, doar ca viata nu e in tot deauna roz, si de multe ori ce suna prea bine sa fie adevarat, cam asa si e, acum nu stiu cat timp nu ai nimic de pierdut ( aici mentiuonez si timpul tau )
incearca

| doctorandus a răspuns (pentru Raddeon):

Depinde ce face. Daca e o escrocherie, pagubitii ar putea incerca sa-i traga o mama de bataie de-l baga-n spital.

| nevermind1234 explică (pentru Raddeon):

Nu e nicio țeapă. Am mai lucrat cu această firmă, făcând postări la cerere, plus alte chestii editări foto, personalizare pungi, și imi plăteau ok. Acum cineva (un profesionist in domeniu) le-a propus chestia asta cu 2 postări pe săptămână (deci 8 pe lună) pentru 1000 ron. Si sefa firmei mi-a zis ca preferă sa-mi dea mie suma asta pentru acest serviciu. Întrebarea era dacă nu e cumva exagerat prețul. Ca nu am atâta experiență in social media, desi eu cunosc cel mai bine produsele și filozofia magazinului, pentru ca am și lucrat acolo.

| nevermind1234 explică (pentru doctorandus):

Este vorba de promovarea produselor unui magazin online laughing De unde atâtea aberații?

| DomnulPoliticos a răspuns (pentru nevermind1234):

Ce influencer măreț ești tu de n am auzit niciodată de Maria ta?

| nevermind1234 explică (pentru DomnulPoliticos):

Trebuie sa fii vreun influencer ca să te ocupi de promovarea unui brand? wow! de content manager /social media manager ai auzit? nu ca as fi eu unul, dar ca să te cobor cu capul din nori Măria ta

| nevermind1234 explică (pentru DomnulPoliticos):

Frustrare mare, mon cher laughing
De ce dai cu eronat? Ca ești tu pe lângă subiect? ntz, ntz s-a rănit băiatul la orgoliu, mă laughing