| Zuppyy a întrebat:

Buna, unde pot lucra la 14 ani ca fata in Brăila? Aveți idee daca pot lucra prin mall?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Legal nu ai voie sa lucrezi. Codul Muncii spune ca abia la 16 ani te poti incadra in munca. Exista o singura exceptie: cu acordul parintilor, te poti angaja si de la 15 ani. Mai asteapta 1 an, ca nu mai e mult.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Legal, la 14 ani, nu. Mai ai scoala de facut.

| Violleta2022 a răspuns:

Nicaieri!

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru a lucra la mall trebuie sa ai peste 18 ani si sa ai BAC-ul luat, ori tu esti copilas mic, nici macar nu ai terminat scoala generala, deci lucrezi acasa la mamica si taticu, treaba in bucatarie si baie!
Vad ca spui pe alt topic ca tu locuiest la sat, asadar nici macar mall nu exista prin apropiere.

| Zuppyy explică (pentru Violleta2022):

Cam răutăcios răspuns laughing Nu e ca si cum daca sunt de la sat nu ma pot duce în oraș.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Zuppyy):

Nu-i rautacios ci REALIST!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La 14 ani nu poți lucra ca angajată.

| ReddY25 a răspuns:

Nu prea ai pe unde

| haileewatson a răspuns:

Nu ai voie sa lucrezi la 14 ani. Varsta de angajare e 15 ani cu acordul parintilor