| anonim24248 a întrebat:

Buna,vreau sa fac dropshipping dar nu inteleg o chestiune,daca ma puteți ajuta cu un răspuns?
Vreau sa fac dropshipping dar fără să dețin eu stock ul propriu-zis, doresc să comand de la furnizor direct când primesc comanda și să fie trimis direct de la furnizor spre client.Cum se va realiza plata către mine dacă clientul plătește cash? Adica mă gândesc ca banii ajung la curier iar de la curier ajung la furnizor? Sau se poate aranja la curier contul în care banii vor fi trimiși să fie direct al meu?
Nu am mai trimis până acum prin curier deci orice răspuns ar fi de ajutor. Multumesc.

1 răspuns:
| adryang78 a răspuns:

Practic, tu acționezi ca un intermediar. Clientul transmite comanda și plata către tine, fie prin transfer bancar, fie ramburs, la curier.
Simplificat, pașii sunt următorii:
- tu primești comanda
- plata se face prin transfer bancar sau ramburs, la curier, către tine
- în momentul în care tu faci comanda la furnizor, dai adresa de livrare a clientului final și achiți produsele prin transfer bancar. Nu ai cum prin ramburs, fiindcă produsele vor fi livrate la altă locație.