| SilentRain a întrebat:

Bună.
Vreau să strâng ceva bani, dar nu prea reușesc...
Și mă gândeam să mai deschid un cont bancar separat de cel care încasez salariu, sa depoziteze banii acolo.
Oare este o idee buna?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este o idee buna sa deschizi un cont de economii. In acesta poti pune in fiecare luna o anumita suma din salariu si primesti si o dobanda ceva mai mare decat pentru contul curent.

| Dismally a răspuns:

Da, e o idee buna, pastreaza un card pentru cheluieli si celalalt cont incearca sa nu il folosesti decat daca este cu adevarat urgenta. Asa fac si eu, bine, nu am conturi separate dar am niste bani pe care ii pastrez pentru vremuri grele.

| helpforyou a răspuns:

Este una dintre idei. Dar o alta idee pe care o folosesc, cei de la banca, de cate ori platesc cu cardul imi rotunjeste suma de plata la 5 sau la 10.
De exemplu am de plate 5.23 lei diferenta pana la 10 lei o depune direct in contul de economii, 10.5.23=4.77 lei merge direct in contul de economii).

Al ecemplu: am de plata pe bon 121.35 diferenta (3.65 ) pana la 125 o depune direct in cont