| adesp12 a întrebat:

Zilele astea m-am uitat prin dulapuri si am gasit o gramada de haine pe care nu le mai port. Hainutele sunt aproape noi, purtate de 3-4 ori deoarece am avut probleme cu greutatea. As dori sa le vand. dar nu stiu cum sa fac. Stiu de sit-uri gen trendzone, dar ma intrebam daca ar fi i regula sa fac un profil pe o retea de socializare unde sa postez poze cu hainutele.
Mai am o dilema.Credeti ca ar trebui sa vand aceste haine doar in localitatea de unde sunt ca sa ma pot intalni cu doritorii? Mi-e frica sa trimit hainele prin curier/posta ca nu cumva sa raman fara bani pe ele si sa platesc aiurea taxele de reexpediere. Ce sfat imi dati?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Daca ar fi in regula in ce sens? Legal nu este, dar sunt o gramada care vand pe bloguri si siteuri personale haine, accesorii hand-made, tablouri. Daca le trimiti prin curier, nu poti ramane fara bani, ca destinatarul plateste in momentul in care ia coletul (le fel prin posta, varianta ramburs). Cel mult, poti plati taxele postale degeaba. Eu zic ca pentru cei din alte orase sa specifici ca taxele postale sunt suportate de cumparatori (tot tu platesti cand trimiti coletul, insa vei primi inapoi in loc de 50 lei cat e bluza, sa zicem, 60 sau cat costa taxele. Mi se pare ca prin posta e 7 lei, prin curier 15).

8 răspunsuri:
| Meryem027 a răspuns:

Total de acord cu UnAltVis, mai bine le-ai oferi celor saraci. Stiu ca hainele sunt destul de scumpe, dar vezi si tu cui le dai. De exemplu, te poti duce la un orfelinat si le dai copiilor de acolo. big grin

| Meryem027 a răspuns:

Pff, eu doar ti-am spus ce cred. E o intrebare pusa de tine(utilizator TPU), iar eu am tot dreptul sa-ti raspund, sa-mi spun opinia. Da, am fost de multe ori si am dat haine celor nevoiasi. Atat eu si cat fratele meu. De ce te ambalezi? Tu faci ce vrei si cum te lasa sufletul, pana la urma sunt hainele tale. Subiect incheiat, pa pa!

| cOnTexT a răspuns:

De ce nu dai la oamenii care au nevoie de haine, mai ales ca vine iarna si faci si tu o fapta bunawinking! Desigur acum asa e romanul "cum sa fur " "cum sa vand". etc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hello, eu am un blog, cu hainute pe care ori nu le-am purtat niciodata ori sunt purtate o singura data, sunt haine de calitate superioara, haine achizitionate la preturi destul de mari. Te poti uita pe site-ul meu si daca iti place ceva putem face schimb de haine. De ex daca ai o bluza care iti place de la mine si tu ai una care o evaluezi la acelasi pret ca al meu... putem face schimb. www.hainutemisto.ro...aaa si am uitat sa iti specific ca aduc si hainute din Anglia.HAine Noi la preturi f accesibile

| Cata96 a răspuns:

Pe http://okazii.ro poti sa le vinzi linistita(nu o sa ramai fara bani)
dar pune la detalii la haine marime...etc.
si poti si prin posta sa le trimiti(dar asigurate ca este interesat omul de haine nu doar sa te fraiereasca sa platesti taxe de reexpediere cum ai spus si tu)
SUCCES! apropo trebuie sa iti faci cont pe okazii(cred ca sti)
funda;)?

| adesp12 explică:

UnAltVis- de obicei dau haine oamenilor saraci. Doar ca ma deranjeaza ca ei nu apreciaza. Nu mi se pare corect sa le dau de exemplu o bluza pe care eu am cumparat-o cu 150 de lei, si ei sa mearga la prasit cu ea. Pricepi? De aia vreau sa le vand, pentru ca in general sunt haine mai scumpe.

| adesp12 explică:

Voi mergeti si dati haine la orfelinat? Cei care combateti ideea de a vinde, de cate ori ati oferit haine celor nevoiasi?

| profesionista a răspuns:

POti posta si face anunturi absolut fara nicio restrictie pe www.exclusivromania.ro Fa-ti cont acolo!