| Ana667ib a întrebat:

Bună ziua! Am găsit un job pentru a traduce niște texte și în urma textelor traduse primești niște bani.
Am înțeles ca trebuie sa dau IBAN-UL pentru ca persoana respectiva sa îmi trimită banii. A mai încercat cineva acest job? Poate sa folosească IBAN-UL și în alte scopuri gen sa îmi ia banii din cont sau din astea.
Îmi este frica pentru ca am citit undeva ca dacă persona respectiva îmi trimite o suma de banii după ma poate face datoare sau ceva de genu.

3 răspunsuri:
| alexxserb a răspuns:

Nu poate e doar pentru a iti trimite tie

| Furnicuta000 a răspuns:

Tot ce poate sa faca cu iban ul e sa-ti trimita bani. Dar sa nu dai sun nicio forma datele de pe card.
Si sunt astfel de job uri dar sunt platite prost tinand cont de munca depusa

| Violleta2022 a răspuns:

Daca inchei contract legal cu acea firma, atunci iti dai numele complet si corect si IBAN-ul, ca sa fii platita pentru serviciile prestate.
Dar daca intalnesti pe cineva online care-ti cere IBAN-ul, atunci este periculos, xca poate sa-l puna online si s ate trezesti cu imprumuturi facute in numele tau.