| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua! Am nevoie urgent de un răspuns.
Ieri am dat datele contului meu evrixa unui necunoscut, mi-a zis ca se oferă un bonus cum a fost la început Orange money dar ma ajuta el. ca primim amândoi bonusul. nu m-a dus deloc capul și mintea și i-am dat accesul la cont. apoi m-a blocat și bine înțeles a șters conversația ( pe telegram ). azi de dimineață am luat legătura cu banca și au zis ca contul e blocat din cauza activități suspecte, au apucat sa se facă doua transferuri de câte 3500 lei și 1000 lei. nu au fost retrași apoi toți din cauza ca a fost refuzata suma mai mare. precizez ca bani nu erau ai mei deci nu mi-a furat nimic, aceea persoana a depus bani în contul meu ( după ce am citiți bănuiesc ca nici ai lui nu erau ). acum aștept sa ma contacteze banca sa vad ce pot face cu contul... deci sunt foarte speriată. îmi e frica sa nu fiu trasa la răspundere pentru divulgarea datelor sad ce pot face în situația asta? ce mi se poate întâmpla? Va rog dacă ma puteți ajuta cu un răspuns sa ma liniștesc puțin ca tremur de aseară sad avem nevoie de niște bani și acum am alta problema mai mare pe cap

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"precizez ca bani nu erau ai mei deci nu mi-a furat nimic, aceea persoana a depus bani în contul meu ( după ce am citiți bănuiesc ca nici ai lui nu erau ). "

Deci ai intrat intr-un mare rahat, cu spalare de bani si s-ar putea sa te calce Politia foarte curand fiindca banca anunat aceste fraude si spalari ilegale debani.

| gabicoo a răspuns:

Ești deșteaptă foc.

| johnnny123 a răspuns:

Ce te-ai gândit tu? "Haide să-i dau unui necunoscut acces la contul meu, că sigur e om cinstit și nu face nimic dubios".

Pe bune, unii oameni sunt atât de naivi și creduli încât mă întreb cum de nu rămân fără încălțări de câte ori ies pe stradă.

| Andre1223 a răspuns (pentru johnnny123):

Acum ca am citit și m-am interesat despre ce se poate întâmpla. nici eu nu îmi mai pot explica ce naibii am crezut dar faptul e deja consumat sad chiar nu știu ce naibii sa fac, o sa mai sun luni la banca s-o o sa ii rog sa ma îndrume mai departe... eu crezând ca dacă nu am bani și nici credit nu poate sa facă am zis ca e inutil contul dar

| Furnicuta000 a răspuns:

Stai linistit ca tu ai dat dovada doar de naivitate si atat, nu au cum sa te acuze de ceva. E o teapa des intalnita, au dat si la tv ca s-a intamplat la reiffeisen cu foarte multe conturi sa fie furate datele si apoi au fost depusi bani in cont din alte conturi, nu stiu exact care era schema lor pana la urma dar nu sunt trasi niciodata la raspundere oamenii naivi care au dat datele (desigur daca ai si conversatiile cu hotul)

| Andre1223 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu am nici o conversație, am vorbit pe telegram și a șters conversația, nu am nici măcar numele lui, știu doar ceva din nume dar nu îl știu sigur... habar nu am cine era. la banca am încercat sa sun de aseară, am dat mail-uri dar nu am reușit sa dau de ei decat de dimineață când erau deja făcute doua transferuri. Bănuiesc ca în aplicația bancara va arata ca a fost conectata o alta adresa IP unde s-a schimbat și nr de telefon după.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Andre1223):

O sa se ocupe banca impreuna cu politia de tepele astea, tu nu o sa patesti nimic

| FreddieM a răspuns:

Nu e ilegal sa divulgi datele bancare. Nu poți fi incriminata pentru nimic. Restul e treaba băncii și politiei. Doar fii onesta și spune-le exact ce ai pățit. Sper doar ca nu ai avut intenția sa faci frauda, ca aici se schimba puțin situația.
Cheers