| anonim_4396 a întrebat:

Am de facut un proiect despre o afacere, mai concret un plan de afaceri. Ma poate ajuta cineva cu un exemplu de cod CUI si CIF. Adica cam cum ar trebui sa arate. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

CUI (Cod Unic de Inregistrare) este acelasi lucru cu CIF (Cod de Inregistrare Fiscala), prima denumire a fost folosita pana la 31. 12. 2006 iar apoi a fost folosita a doua denumire. Este un cod alacatuit din maximum 10 cifre si cei care sunt inregistrati ca platitori de TVA au inainte literele RO. Un CIF al unui platitor de TVA poate arata asa: RO 253795468. Poate ai nevoie, in locul CUI, de numarul de inmatriculare in Registrul Comertului, care este de forma J30/548/2006, unde J inseamna persoana juridica, 30 este codul de judet (Satu Mare) 548 este numarul de ordine din Registrul Comertului din anul inregistrarii iar 2006 este anul inmatricularii. Numai bine!