| Lela_Elena_ a întrebat:

Buna ziua! Am un zbor din Germania catre Romania, e pentru prima oara cand călătoresc cu avionul asa ca nu prea stiu cum se procedeaza. check-inul l-am facut online. Ce se face acolo in aeroport?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

In ce data e zborul?
Check-in-ul de orice fel: online-, auto-, se face cu 24 ore inainte de zborul efectiv (iar in aeroport se face cu 2-3 ore inainte).

Dupa ce l-ai facut online (sau respectiv a fost facut de catre companie in mod automat), primesti in aplicatie boarding cardul.
Trebuie sa te asiguri ca ai baterie la telefon si ca functioneaza impecabil.
Altfel, mai bine tiparesti boarding cardul pe hartie.
Sau iti mai iei un telefon cu tine, cum fac eu.
E suficient sa il ai pe telefon salvat ca PDF, nu trebuie neaparat sa ai net.

Daca ai doar bagaj de mana, nu mai trebuie sa faci nimic.
Sosesti la aeroport cu aproximativ 2 ore inainte de zbor, mai multe detalii o sa vezi pe boarding card, iti spune acolo exact orele la care e bine sa te prezinti la control, ora la care se inchid portile, etc.

Daca ai si bagaj de cala, te prezinti la ghiseul unde se face check-in, si o sa ti se spuna acolo unde trebuie depus.
In cel mai rau caz, intrebi la informatii.

| GirthD a răspuns:

Avand check-in-ul facut te prezinti acolo treci de securitate ( detectorul de metale ) si pe urma ajungi la terminal trecand print-o zona in care iti scaneaza biletul.

Si aia a fost