| tudorcfr90 a întrebat:

As dori sa infiintez o firma dar am o nelamurire in legatura cu forma juridica. Am cautat pe site-uri dar nu am gasit nimic concret. Cand se preteaza o Societate cu Raspundere Limitata (SRL) si cand se preteaza o Societate pe Actiuni (SA)? Multumesc! Fundawinking

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SRL e sigura forma care iti permtie sa fii unic actionar. Asta e marele avantaj, pe langa faptul ca ai capital mic, o infiintezi usor. SA ar putea fi pentru tine sa zicem, urmatorul pas, in cazul in care te-ai extinde. Sa pornesti cu SA inseamna ca investesti o suma foooarte mare, sa ai minim 5 actionari, actiunile pot fi nominative si la purtator, raspunderea actionarilor e pana la nivelul capitalului.
Pe langa SRL si SA ai mai multe variante: SNC( Societate in nume colectiv) in care sunt minim 2 actionari, nu ai precizat capitalul.
SCS(Societate in comandita simpla) unde actionarii sunt comanditanti si comanditari. SCA ( Societate in comandita pe actiuni) unde comanditantii raspund cu toata averea. Ti-am exemplificat ca sa iti arat sa cel mai bun pentru tine ar fi un SRL.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Forma juridica de SRL este buna cand sunt putini asociati(la limita asociat unic) iar SA cand sunt multi actionari (minimul este de 5). Daca sunt sub 50 asociati este bine sa fie SRL, acesta este numarul maxim, deoarece este o forma mai simpla, mai usor de infiintat, capitalul social mai mic, functionarea mai usoara, etc. Numai bine!