| micata129273g3geuwjw a întrebat:

Buna ziua, as dori sa lucrez la reinert, o fabrica de mezeluri. Am 17 ani intrebarea mea as putea sa lucrez asa? Mai am destul pana la 18 ani. Chiar am nevoie de un job si cei care au lucrat acolo cum e? De salariu știți ceva? Va multumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti lucra, conform Codului muncii te poti angaja singur de la 16 ani, sigur ca trebuie ca si angajatorul sa te accepte si sa fii apt medical pentru munca pe care o vei face.
Daca nu esti calificat cred ca vei incepe cu salariul minim brut garantat la plata, respectiv 3.300 lei lunar.

| sweetglitter a răspuns:

Da, poti sa lucrezi part-time dar salariul nu va fi unul intreg, o sa ai jumatate din salariul normal. Salariul depinde de la un loc de munca la altul, deci nu stiu ce suma o sa ai exact. Sa lucrezi part-time (adica cu jumatate de norma) inseamna sa lucrezi 4 ore din 8, de luni pana vineri sau chiar si sambata, depinde de la un job la altul.