| Dima_Alin_1998 a întrebat:

Buna ziua, astazi am observat ca aveam niste plati cu cardul spre Apple.com, facute de cineva din greseala, sunasem la
banca pentru a discuta despre tranzactii, ulterior blocandul "temporar" pentru a nu fi niste tranzactii ulterioare. Am rezolvat cu respectivele tranzactii, am aflat cum au fost facute si am inaintat o cerere de rambursare, insa cand sun la banca pentru deblocarea cardului mi s-a comunicat ca nu mai pot debloca cardul pe motiv de "Card compromis", asta insemnand ca nu pot primi nici rambursarea, ceea ce mi se pare o chestie aberanta, tinand cont ca sunt proprietarul cardului si in card de as pierde bani de pe card mi-as asuma riscul, insa acum raman cu suma respectiva blocata in cont si cu banii de rambursare, pe care nu stiu daca pot sa-i primesc daca cardul este blocat, daca puteti sa-mi spuneti asta

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic rambursarea se face pe cardul cu care ai platit că date astea le are procesatorul de plăti. Daca e blocat, da nu prea mai poți primi banii. Dar asta discuții cu banca sa îți ofere soluții

| ninuku a răspuns:

Tie ti-a blocat cardul nu contul, rambursarea se face pe cont nu pe card, tu trebuie doar sa te duci la banca si sa-ti faca alt card.