| Taroiu_Irina_1993 a întrebat:

Cine ma poate ajuta si pe mine cu un raspuns la urmatoarea intrebare:
De ce in cazul contractului cu plata in rate nu se percep dobanzi? Trebuie sa argumentez asta.
P.S: Am nevoie pentru licenta (tema licentei: "contabilitatea decontarilor cu clientii interni si externi"

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca un comerciant să poată vinde un produs în rate, împrumută el suma totală de la o bancă. Când plătești în rate, în fiecare rată est cuprinsă dobânda pe care o plătește comerciantul unei bănci, ca să poată să îți ofere ție această facilitate.