| Addina14 a întrebat:

Bună ziua! Dăca eu sunt asistentă de farmacie, cum aș putea deschide o farmacie/drogherie?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, fiindca tu nu esti farmacista, ci o simpla vanzatoare intr-o farmacie.
Ca sa ajungi farmacista trebuie sa faci 6 ani de facultate la Facultatea de Medicina si Farmacie, dupa aceea sa poti deschide o farmacie pe numele tau, au angaja ca farmacist intr-un laborator, fabrica de medicamente, spital sau iti deschizi propria farmacie, ca farmacist titular si cu licenta de profesare, angajand si asistente de farmacie, care-s de fapt niste simple vanzatoare prin farmacie.

| Cipi1212 a răspuns:

Va trebui să investești bani multi.

| Korkodeln a răspuns:

Nu poti pentru farmacie, trebuie sa ai angajat macar un farmacist, asta e obligatie legala.

Drogherie poti fara probleme, deoarece vinzi produse fara reteta, ai conditiile aici si ai si calificarea necesara:

https://lege5.ro/gratuit/gm2dimby/drogheria-conditii?dp=giytsmruge3tk