| SmIlEy_4608 a întrebat:

Doresc sa accesez un credit de nevoi personale dar am o problema de care ma lovesc la fiecare banca. Am 3 luni la actualul angajator dar intre actualul si precedentul am avut o pauza mai mare de 1 an in care nu am fost salariat. Cunoasteti vreo banca ce poate sa treaca peste acest "defect"?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Regulile seamana de la o banca la alta.
La ING, din cate stiu, trebuie sa ai 3 luni la actualul angajator si 6 luni fara întrerupere.

| anonimg a răspuns:

Cauta sa traiesti fara imprumut. Chiar daca vei lua unul, acesta va fi mic; totusi, vei munci numai ca sa-l achiti.
Invata sa te limitezi la ce ai.

| Wr3nch a răspuns:

Din pacate asta e la cam toate. Daca ni e urgent va trebui sa mai stai cateva luni, sa vada ca poti pastra locul de munca.

| Yuoia a răspuns:

Nu. Banca trebuie sa aiba garantia ca tu ai un venit sigur si constant. Iar asta se vede si din perioada lucrata. Ai rabdare si mai asteapta pana indeplinesti conditiile.

| laSoledad a răspuns:

Nicio institutie cu statut de banca nu iti va da credit ieftin daca ai doar 3 luni de munca. Trebuie sa ai minim 1 an. Doar institutiile financiare nebancare IFN iti vor da. Dar de obicei, alea au dobanzi FOARTE MARI si NU trebuie sa te bagi la asa ceva.

1. Amana orice cheltuieli zilnice si lunare care nu sunt importante.
2. Pune deoparte luna de luna bani din salariu pentru prioritati ca sa ti le finantezi singur.

Pentru ce ai nevoie de credit?