| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua.
Ieri am fost la Digi să-mi iau un telefon la abonament, cu avans dar nu au acceptat. Au zis că trebuie să lucrez un an, nu 3 luni cat am eu. Ok, destul de aiurea...
La ceilalți operatori e la fel?
Tot un an se cere? Mă refer la Vodafone, Telekom și Orange.
Undeva cu 3 luni am nevoie...
Sau la Altex și Flanco?
Să încerc la ei? Flanco e prin Cetelem.
Am nevoie de un telefon nou.
Mulțumesc. Poate voi știti.
Poate voi primi răspunsuri de la cineva care lucrează la ei sau care e in domeniu.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie! Nu Cetelem"! Cetelem este o institutie finaciara nonbancara. Fereste-te de ele! Au cele mai aspre conditii la creditare si daca intarzii o luna risti sa ramai cu datorii pe viata la ei. Sunt cei mai nesimtiti. Fa altceva! Mergi la banca unde ai salariul si ia-ti un card de cumparaturi. Cu el poti sa cumperi in rate fara dobanda. Sau tot la banca sa-ti faca descoperire de cont in valoare de 3 salarii. Ai dobanda dar una omeneasca.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i deloc aiurea, ca astea sunt regulile pentru toata lumea, fara exceptii, peste tot.
Poti sa-ti cumperi telefon nou cu banii jos, daca nu mai poti astepta sa implinesti 1 an, ca sa-ti afci abonament.

| anonimg a răspuns:

Cred că fiecare companie telefonică sau de vânzări electronice au pe site-ul lor condiții de creditare in rate a produselor. Și aceasta diferă de la una la alta. Ori suni la fiecare companie în parte.

| Wr3nch a răspuns:

Depinde de cine furnizeaza creditul. La cetelem cred ca e trei luni.

| Iote a răspuns:

Daca vrei sa-l iei in rate, trebuie sa ai dovada unui loc de munca sigur.

| MCSOMI a răspuns:

In mod normal dupa trei luni de vechime poti lua credit.
Fiecare creditor isi poate face o politica de risc proprie.
Creditorul verifica electronic daca esti inregistrat la Fisc si de cat timp.De cat timp platesti taxe catre stat ca angajat
Conform legii dupa trei luni poti lua credit, dar poate nu apari pe lista lor dintr-o problema tehnica, ori mai rau cazul in care angajatorul nu a platit taxele (esti pe fals, la negru )
Intreaba care sunt motivele de respingere!
Succes!