| Bogdan234r a întrebat:

Buna ziua! Ma gandeam sa imi deschid o intreprindere individuala. Doresc sa vand bratari pandora 1 la 1, asemenea scrie si argint s 925 ale pe stanta, sunt luate de pe aliexpress un site din china, dar nu cred ca sunt de fapt argint. As putea deschide? Presupun ca merge ca asa au facut si chinezii, in anuntul produsului nu a pus brand ul. Deci sa le spun clientilor ca sunt 1 la 1 bratarile. Si cand fac firma sa spun ca sunt bratari simple, trebuie verificate metalele? se poate deschide firma? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Korkodeln a răspuns:

Nu ma pricep la bijuterii, dar daca Pandora e o marca inregistrata trebuie scoasa, stiu pe cineva care importa ecrane de schimb pentru iPhone si le-au confiscat la vama ca aveau logo Apple pe spate! unde nici nu se vede dupa montare, asa ca acum chinezii acum acopera logo ala cu un marker si nu mai e nici o problema.

La ei si in multe alte tari nu au o problema cu marcile inregistrate, pot pune ce doresti, dar nu si in EU, la fel e si cu parfumurile replica, unde trebuie sa schimbe numele si ambalajul in asa fel incat sa nu poata fi confndat cu originalul.

Bine la noi inca mai merg chestii de astea, dar e bine sa fii asigurat, incet incet incepe sa se inchida portita de cand producatorii originali incep sa fie interesati de piata de aici si sa vanda, intai angajeaza firme de avocatura sa scape de falsuri.

9 răspunsuri:
| Yaesmin a răspuns:

Wish, Joom… kiss

| Korkodeln a răspuns:

Articolul 310 Cod Penal si norma de incriminare merita citie, niciodata ever rahaturile de pe Ali nu vor fi argint 925 care e de inalta puritate, mai ales acum cand chinezii se omoara la propriu sa cumpere metale pretioase ca li-se duce economia.

Daca te hotarasti sa revinzi, poti incepe pe OLX, dar nu mentiona NIMIC ca ar fi de argint, risti sa intri in mare belea daca nimeresti un reclamagiu si un procuror constipat, de obicei vanzatorii insasi se reclama intre ei ca sa reduca concurenta.

| Bogdan234r explică (pentru Korkodeln):

Am vandut deja pe olx si am inceput sa fac ceva bani, si d aia spuneam ca poate pot declara venitul sa nu am probleme

| Korkodeln a răspuns (pentru Bogdan234r):

Nu e vorba de venit, e vorba de respectarea regimului metalelor pretioase, unde nu te joci.

Altfel vorbind iti poti orcand face o firma pe codul CAEN 4777 - Comerț cu amănuntul al ceasurilor si bijuteriilor, in magazine specializate. Această clasă include: comerț cu amănuntul al ceasurilor și bijuteriilor, în magazine specializate si codul CAEN 4791 - Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet.

Daca insisti sa vinzi metale pretioase o sa ai nevoie si de autorizatia emisa de ANPC pentru comertul cu metale si pietre pretioase, dar vei avea controale si verificari si acte de provenienta si tot asa, nu stiu daca merita, tu stii mai bine.

| Bogdan234r explică (pentru Korkodeln):

Vreau decat sa le declar bratari normale, si persoanelor care le voi vinde la fel. Pot folosi codul acela caen 4777?

| Korkodeln a răspuns (pentru Bogdan234r):

Pune amandoua codurile CAEN ca nu e mare lucru si stiu din experienta ca astia cu controalele se leaga de faptul ca le vinzi pe net si daca le vinzi pe net de ce n-ai si codul de bijuterii si tot asa, vorbeste cu cel care iti inegistreaza firma sa treaca amele coduri, problema cu e ca au insemne care apar pe bijuterii din metale pretioase, cel mai bine daca iei en-gros sa spui chinezului sa nu le stanteze chestia aia.

| Bogdan234r explică (pentru Korkodeln):

Ok, si mai am o
chestie, daca scrie pandora si pe ele tot aceeasi problema e? Trebuie sa rezolv sa scoata pandora. Sau doar s925 sa scoata si asa nu o sa trebuiasca sa verifice bratarile nimeni si las scrisu pandora pe ele

| Bogdan234r explică (pentru Bogdan234r):

Ca daca nu sunt metale pretioase nu crd ca imi trebuie o autorizatie sa imi verifice bratara individual sa vada ca scrie pandora

| alina2k18 a răspuns (pentru Bogdan234r):

Pe olx specifici ca sunt fakeuri si ca NU sunt de argint?
E plin de Pandora pe olx laughing

| Korkodeln a răspuns (pentru Bogdan234r):

Nu ma pricep la bijuterii, dar daca Pandora e o marca inregistrata trebuie scoasa, stiu pe cineva care importa ecrane de schimb pentru iPhone si le-au confiscat la vama ca aveau logo Apple pe spate! unde nici nu se vede dupa montare, asa ca acum chinezii acum acopera logo ala cu un marker si nu mai e nici o problema.

La ei si in multe alte tari nu au o problema cu marcile inregistrate, pot pune ce doresti, dar nu si in EU, la fel e si cu parfumurile replica, unde trebuie sa schimbe numele si ambalajul in asa fel incat sa nu poata fi confndat cu originalul.

Bine la noi inca mai merg chestii de astea, dar e bine sa fii asigurat, incet incet incepe sa se inchida portita de cand producatorii originali incep sa fie interesati de piata de aici si sa vanda, intai angajeaza firme de avocatura sa scape de falsuri.