Întrebare recomandată | PlusZero a întrebat:

Buna ziua. Muncesc in Franta si aveam un card Nickel care mi-a fost blocat in bancomat. Cum pot recupera cardul? Am trimis email la ei si nu vor sa ma ajute. Imi zic sa le trimit un cod IDENTIFIANT de pe spatele cardului... cardul fiind blocat intr-un bancomat de unde sa le zic eu codul lor?
Mentionez faptul ca, cardul a fost blocat intr-un bancomat din Romania.

Cum imi recuperez banii de pe el?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe bancomat trebuie sa scrie numele bancii care-l detine.
Mergi la aceea banca, sa-ti scoata card-ul.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia legatura cu banca in bancomatul careia s-a blocat cardul. Poate nu l-au trimis in Franta! Pe baza de Carte de Identitate ti-l returneaza. Altfel va trebui sa te prezinti la banca din Franta nu sa iei legatura prin e-mail sau telefon.

| NunuNini a răspuns:

Te prezinti la sediul Bancii unde ti-a ramas cardul. Cu CI, evident. Cum spune @Salontanul, poate inca nu l-au trimis in Franta. Aia de acolo, pe buna dreptate iti cer date de siguranta. De unde stiu ei ca nu eu cer cardul tau?
Daca insa e trimis la unitatea emitenta, cand te intorci in Franta te prezinti fizic la ei cu actul de identitate.

| mihai69 a răspuns:

Banii tăi sunt în cont, nu pe card. Nu ți-i ia nimeni, stai blând!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă cardul este a tău, ar trebui să știi acel cod. Dacă nu îl știi, ei nu te cred.
Dar banii nu sunt pe card, ei sunt în contul tău bancar. Un card poate fi pierdut, furat, etc. Anunți emițătorul cardului de situație, ceri anularea cardului și soliciți emiterea unui nou card.

| 3824060673 a răspuns:

Nu îți mai trimite dacă nu ai identifiant, e-mail și restul datelor, iar dacă suni la ei îți cer poză cu tine în timp ce ții buletinul în mână plus adresă etc etc