| Diana1990A a întrebat:

Buna ziua.
Prietena mea are o problema financiara.
Din ce am înțeles luna trecuta i-a venit câteva popriri pe salariu, are contul la Brd.
O anumita suma de bani sunt blocați în cont și diferența a putut sa o scoată.
Poate face ceva sa scoată banii popriti in cont?
Eu nu am știut ce sa o sfătuiesc decât sa meargă sa vb la banca, apoi am întrat sa va întreb poate cunoașteți situații de genul.
Mulțumesc

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca are datorii neplatite si acestea au fost puse in executare silita de catre creditori, prin intermediul unui executor judecatoresc.
Singurul lucru ce il poate face legal este sa faca o contestatie la executare, dar nu cred ca va rezolva ceva. In plus va trebui sa mai cheltuie pentru taxa judiciara de timbru si alte cheltuieli judecatoresti iar la datorii se pot adauga dobanzi sau penalitati de intarziere.

| darrio2007 a răspuns:

Nu poate sa scoata bani din cont, până nu-si achită toată datoria.

| Violleta2022 a răspuns:

Prietena ta este Executata silit prin Hotarare judecatoreasca, de aceea i se iau banii din contul bancar, fiindca s-a dovedit ca este rau platnica si nu si-a platit datoriile de la imrumut sau de la contracte si acum este executatde Judecator.

Dupa fapta si rasplata, ca inselatul asta de care s-a bucurat pana acum, s-a terminat pentru ea, acum fiind obligata sa plateasca cu banii din cont si daca nu are bani, va fi obligata sa faca puscarie sau munca in folosul comunitatii.

Nici o cunsotinta de pe fata pamantului nu o poate ajuta in acest caz, fiind executata de lege, pana isi achita ultima datorie, inclusiv penalizarile, intarzierile d eplata si cheltuielile de judecata.

Daca esti o prietena buna, imprumuta-i banii sa-si achite integral datoria si asa scapa de pedeapsa legala care acum este executata obligatoriu.

| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca TU esti aceea care are datorii si este executata silit de judecatorie, nu prietena ta... uite aici:

https://www.tpu.ro/......atelor-am/

| Diana1990A explică (pentru Violleta2022):

Buna!
Eu mi-am rezolvat problema mea sa știi.
Dacă cunosteam situația nu mai întrebam nu e logic?
Este diferit.
La mine era vb despre o doamna care era un reprezentant vb aiurea despre ce urma practic nu despre situația care era de fapt.
Si dacă era sa fiu eu crezi ca îmi era greu sa vb despre situația în care as fi fost având în vedere ca am pus atâtea întrebări legat de întâmplările mele din viata?
Dar ma rog fiecare înțelege ce vrea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Diana1990A):

Este evident ca-i rpoblame ata, ca nu avem de ce sa ne bagam nasul in treburile si problemele altora fiindca asa ceva nu este permis nici legal si nici nu-i normal.
Pacat ca esti incapabil sa recunosti acest lucru, care ti-ar fi facut cinste, mai mult decat sa pozezi in codosa, care te bagi in problemele personale ale altora.

| Diana1990A explică (pentru Violleta2022):

Da asa este, ai dreptate? nu poți cere omului mai mult decât îl duce capul.
La felul în care răspunzi eu cred ca tu ai o problema, chiar ești tu aia care te bagi aiurea în probeleme altora.
A fost o simpla întrebare la care nu ai obligația sa raspunzi?‍♀️pur și simplu dacă vrei sa răspunzi bine dacă nu nu?
Sunt mulți care doar oferă un răspuns întrebărilor fără să-și dea cu părerea, și sunt mulți de ăștia bătuți în cap ca și tine care are ceva ceva frustrări și comentează aiurea?‍♀️
Eu cred ca tu suferi de nebăgare în semna și nai cu cine sa te cerți, pierzi timpul aiurea pe aici danduti cu părerea aiurea la viata oamenilor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Diana1990A):

Rusinos, sa fii incapabil sa-ti recunosti codosia, sa-ti bagi nasul in prolemele altora si apoi sa comentezi inutil.
Ma rog, viata iti va da ceea ce meriti, fiindca astia ca tine vor fi intotdeauna ocoliti din cauza caracterului josnis si bagacios.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta e si scopul popririi sa nu mai aiba acces la bani, bani din care se va plati datoria.

| johnnny123 a răspuns:

Nu, nu poate "să scoată banii popriți din cont". Dacă ar putea, atunci nu ar mai fi popriți, nu?

| Diana1990A explică (pentru johnnny123):

Mulțumesc frumos pentru răspuns