| StefanescuDaniel a întrebat:

Buna ziua! Stie cineva sa imi explice si mie daca va rog frumos, daca lucrez de aproape 3 luni din nou in Austria (si spun din nou pentru ca am mai lucrat inainte 7 ani si cateva luni pentru alta firma tot in Austria), atunci as putea merge acum la banca cu pasaportul, certificatul de nastere si cazierul daca mi se cere si sa fac un imprumut de cateva mii de euro? Daca da, oare care ar fi sistemul? Intreb pentru ca nu am facut niciodata asa ceva dar as vrea acum. Sa fie oare tot sistemul in care iti da 2000-2500 de euro la inceput si dupa ce ii platesti plus o mica dobanda poti face un imprumut un pic mai mare si tot asa? Dau funda

4 răspunsuri:
| Alexalex1000 a răspuns:

Buna seara, daca ai lucrat 7 ani cu contract de munca poți face împrumut mult mai mare

| StefanescuDaniel explică (pentru Alexalex1000):

Buna seara! Iti multumesc pentru raspuns, dar asta a fost in urma cu 3 ani si ceva. Atunci m-am lasat de munca si da am lucrat cu contract peste tot. Pentru ca am lucrat si ca infirmier si ca ingrijitor de batrani in azil si clinica si ca ingrijitor de batrani si infirmier pentru batrani acasa in privat dar prin firme diferite. Dar da am avut acte peste tot. Iar acum banuiesc ca ar trebui sa ma apuc din nou de munca si sa am cel putin 3 luni de munca ca sa pot face un imprumut.

| Alexalex1000 a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Cu plăcere! Ca sa faci un împrumut trebuie sa ai un loc de muncă stabil. In Germania un prieten de-al meu după 2 ani de muncă a făcut împrumut de 15.000 și putea și mai mult

| StefanescuDaniel explică (pentru Alexalex1000):

Inseamna ca austriecii si nemtii din Germania platesc mai putin decat romanii nostri in sistemul lor bancar. Pai Mama mea in urma cu 3 ani si un pic pe vremea cand avea 3400-3700 sau 3800 ron pensia ei de profesoara nu mai stiu exact i-a oferit banca Transilvania 80.000 de ron imprumut dar din pacate a implinit chiar atunci dupa cateva zile 70 de ani si nu au mai putut sa ii dea din cauza varstei ca cica asta este politica lor.