| ionut1816 a întrebat:

Buna ziua, știți cumva daca am o rata la apartamentul in care-mi desfasor activitatea ca SRL, suma respectiva este deductibila?

Răspuns Câştigător
| Konstantinos99 a răspuns:

Poate fi inregistrata contabil daca in contractul de comodat este prevazut acest lucru dar daca esti platitor de tva oricum nu poti recupera TVA ul decat daca creditul este facut pe persoana juridica, daca creditul e pe persoana fizica il poti pune ca cheltuiala dar nu cred ca te ajuta tu vreisa arati potentialilor investitori si creditorii viitoari a companiei ca ai auvut profit si venit mai mare ca si cheltuielile.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca apartamentul este proprietatea ta personala sau a firmei.
Daca este proprietatea firmei sigur ca rata se poate trece pe cheltuielile acesteia.
Daca este proprietatea ta atunci poti incheia un contract de inchiriere cu firma si chiria o treci pe cheltuielile firmei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este deductibila daca apartamentul e cumpărat pe firma. Daca e pe persoană fizică logic că nu.