| Fl0r1nn a întrebat:

Bună ziua,
Sunt în proces de achiziționare a unui imobil. Am căzut de acord cu vânzătorul pentru 100000€. La notar am fost informați ca prețul minim de referință al pieței este de 110000€ și taxele le vom plăti la această valoare. Totul OK până aici. În contract este stipulat ca datorită faptului ca prețul este mai mic, tranzacția va fi notificată organelor fiscale. Să mă aștept să mă cheme ANAF ul să dau ceva declarații?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-are de ce sa te cheme la ANAF, avand in vedere ca vei fi taxat la valoarea de 110.000 euro, chiar daca pretul convenit cu vanzatorul este de 100.000 euro.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atât timp că plătești taxele la prețul impus de notar nu vad ce treabă ar avea ANAF. Poate ceva legat de spălare de bani, dar dacă ai dovada provenienței banilor... Nu vad nicio problema.

| relian a răspuns:

Tranzactia va fi notificata organelor fiscale, nu sa te controleze aia, ci pentru a te taxa, sa iti ia impozit la imobil cand vei plati.

Impozitul se ia fctie de valoarea cladirii, dar nu aia de piata, ci aia care o face primaria.
Ce tilhari laughing pretu minim de referinta pfff. Poate imobilul este praf, este intr-o stare foarte proasta, vinzatorul vinde asa, cumparatorul vrea si el, nu vad de ce trebuie sa spuna aia pretu nu stiu cui.

Sa mearga sa vada la fata locului nu sa dea doar din pix.

Platesti taxele catre notar la valoarea aia, impozitu cand va fi il vei plati la alta valoare, de aia ei raporteaza.

Dar 10 mii nu stiu cit creste impozitu, dar daca asa se procedeaza, e bun si asa rau laughing