| Simo0009 a întrebat:

Buna ziua, sunt persoana fizica autorizata dar de cativa ani nu am mai avut activitate. Si un srl care am facut pentru un proiect care inca nu l-am primit.As dori sa ma pot angaja la mine pentru a putea avea asigurare medicala in cazul in care in care voi ramane gravida. Se poate?

2 răspunsuri:
| kalasnicov22 a răspuns:

Trebuie sa discuti cu contabililul care se ocupa de firme.Normal ca se poate si eu sunt angajat la propria firma srl.

| adryang78 a răspuns:

Da, se poate. Ai mai multe opțiuni.
1. Poți înregistra o oarecare activitate pe PFA, depui declarația unică și, conform legislației în vigoare, pentru venituri sub 6 salarii minime pe economie vei plăti CASS echivalent a 6 salarii, aproximativ 2000 de lei și ești asigurată.
2. Te poți angaja pe propriul SRL, dar reține că va trebui să plătești și restul de contribuții către stat, în total cam 1500 de lei lunar.
3. Poți încheia contract direct cu Casa de Asigurări de Sănătate și achiți lunar 350 de lei, echivalentul contribuției CASS pentru minimul pe economie.
De reținut - dacă vrei să intri în concediu de creșterea copilului, trebuie să ai minim 12 luni lucrate în ultimele 24, la data la care se naște copilul. Deci singura variantă pentru asta este să-ți faci contract pe propria firmă.