| Inaid a întrebat:

Bunaziua. Cunoaste cineva un tip de credit imobiliar, ipotecar (sa garantez cu locuinta pe care o cumpar), unde nu trebuie avans iar dovada platii lunare poate fii acumulata doar din coplatitori (sunt studenta)?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista asa ceva. rata lunara se extrage din venitul tau care trebuie sa fie stabil, coplatitorii sunt doar garantie in plus a platilor, dar venitul tau stabil trebuie sa fie mai mare decat rata. iar avansul este dovada faptului ca tu ai strans anterior bani pentru acest proiect, deci esti serioasa si ai capacitate de economisire. Practic tu vrei sa fii proprietara unei case cumparate de altii, ceea ce nu este posibil. In conditia asta, ar trebui sa faca credit unul din coplatitori, cu celalalt drept coplatitor

1 răspuns:
| Inaid explică:

Am uitat sa precizez, cu dobanda fixa