| Nicoleta258 a întrebat:

Ca sa intri la universitatea de medicina cit e contractul? ce medie trebuie sa ai?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Nu stiu ce intelegi tu prin contract, probabil te referi la taxa. Media de la bacalaureat nu conteaza, conteaza doar nota de la admitere. In functie de nota de la admitere poti intra la : a. buget (fara taxa); b. taxa sau c. poti fi respins. Taxa e undeva la 80-90 de milioane lei vechi pe an, in functie de universitatea pentru care aplici, si se pare ca va creste in urmatorii 2 ani cu aproximativ 50%. Incadrarea ta la buget sau taxa e valabila pentru 1 an, dupa care se poate modifica in functie de media pe care o vei obtine in cele 2 sesiuni (daca ai note foarte bune poti trece de la taxa la buget, la fel cum daca ai note mai putin grozave poti pica de la buget la taxa).

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu conteaza media ca se da examen de admitere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce contract? Ori te duci la facultate ori te angajezi?

| Blamely a răspuns:

Nu există nici un contract. Dacă treci admiterea, media nu mai contează.

| The3w0que3n a răspuns:

Contract? Este cu buget si taxa, iar taxa este 90 de milioane, si se zvoneste ca vor sa o faca 120.