| anonim_4396 a întrebat:

Cam cât plătește un angajator la stat pentru o persoană? Așa în general...

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista "asa in general".
In prezent, cand salariatul suporta in intregime contributiile la CAS, CASS si impozitul pe salariu, angajatorul plateste doar contributia asiguratorie pentru munca, de 2, 25% si fondul de risc si accidente, minim de 4%.

| darrio2007 a răspuns:

Iti poti face o idee aici, in functie de salariul brut :
http://www.calculatorsalariu.ro/? action=calcs2&suma=2000&simulare-salariu-2018

| GabiDumitrescu a răspuns:

2500 in mina, ~4500 costuri totale angajator (fara consumabile, echipamente, etc, ci doar cit ai de platit salariul net + darile)

| Afurisenia a răspuns:

Depinde de ce functie ocupi. De la "personal curatenie (femeie de serviciu)" si pana la director...