| LisaJulie a întrebat:

Cam cat plătesc la stat pe an cei care au propriile afaceri? ( magazine, depozite, second-hand
-uri, restaurante)

11 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Cam nimic laughing
Au contabili si avocati care ii ajuta sa evite darile la stat.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Scrii si tu ca sa te afli in treaba nu?

suntserios
| suntserios a răspuns:

E o discutie foarte complicata care are multe variabile in joc.
Conteaza foarte mult tipul de organizare juridica in primul rand.
Petru ca ai SRL uri unde platesti impozite de 1%, 3%, 16% depinde de sumele incasate, depinde de numarul de angajati.
Apoi la un SRL conteaza cum rulezi banii de acolo si cum ii scoti pentru ca la dividente iar se aplica impozitarea, cas si cass.

Api exista PFA unde se aplica alta impozitare si multe praguri pentru cas si cass, norme de venit samd.

Daca dai niste date exacte o sa ai si o aproximare a taxelor.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Daca ramarca mea e nefolositoare ei eronata te invit sa iti detaliezi si argumentezi raspunsul.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru suntserios):

Hahaha

@LaSteauaCareaRasarit

nu ai stiut ce sa raspunzi si ai dat ingore.

Bravo, felicitari. Te alaturi celor 500 useri care au facut la fel cand nu au stiut ce sa zica dupa au scris prostii. mare caracter aveti

| goguPatent a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Este ca nu ai avut niciodata o tangenta cu o afacere sau macar cu cineva care a pus vreo afacere pe picioare nu?

| goguPatent a răspuns:

Cum a zis si @suntserios, sunt multe detalii care conteaza in final.
Daca vorbim strict de SRL-uri fonteaza doarte mult de suma incasata si cum a optat administratorul sa fie impozitat. Asa ca taxele variaza de la 15-25%

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru goguPatent):

Detaliaza tu pentru cel care a pus intrebarea.
Altfel, raspunsurile la alte comentarii sunt futile.

| goguPatent a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Am scris parerea mea.
Si vad ca a dat cineva un raspuns foarte detaliat.

| sierra1 a răspuns:

Dacă chiar te interesa tema, te agitai și tu să scrii cumva, inteligibil nu la halul "Cam plătesc la stat pe an".

Pe scurt ai aici un centralizator util

https://www.solo.ro/blog/taxe-pfa-srl-2024

deși mi se pare că ai postat doar așa, să fie, așa cum e si postarea de aici

https://www.tpu.ro/......-mai-mult/

hai noroc

| MistarGoGu a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Srl-ul din Dubai! Paradis-uri fiscale!