| nicp a întrebat:

Care credit imobiliar vi se pare cel mai atractiv avand in vedere "criza" actuala?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Un credit in lei cu dobanda variabila, insa legata de un indice clar definit. Asta pentru ca leul probabil se va deprecia pe termen lung, desi pe termen scurt s-ar putea sa stagneze (campania electorala, imprumutul FMI), iar tendinta mondiala este de a scadea dobanzile iar bancile romanesti se vor alinia in final si ele.
In privinta oportunitatii de a investi in imobiliare, cu siguranta este un moment mult mai bun decat anul trecut in aceeasi perioada; evolutia viitoare a preturilor este insa greu de anticipat. Daca preconizezi ca acestea vor cadea si mai mult, merita sa astepti, daca preconizezi ca s-a ajuns la un minim sau ca urmeaza cel mult o scadere nesemnificativa merita sa investesti.
Regula de aur este ca intotdeauna cei care castiga sunt mai putini decat cei care pierd, de aceea e bine sa vinzi cand toti ceilalti cumpara si sa cumperi cand toti ceilalti vand.

9 răspunsuri:
| Wtf9000 a răspuns:

Avand in vedere ca e criza, nici unul! Mai bine stai cu chirie.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu as face acum un credit imobiliar nici picata cu ceara.

| haladita2307 a răspuns:

Din pacate eu licrez cu bancile si nu acorda sunt nici o forma imprumuturi nici imobiliare nici nevoi personale sau altele. singura este brd care acorda pe card pana la 20000 lei noi, din cate stiam eu pana in august cam greu cu astea imbobiliare regullile au fost puse de cei de la BNR

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cel care te avantajează pe tine.
Este destul de riscant acum.
Mare grijă.
Pa, pa.

regis
| regis a răspuns:

Acum stiu cand se va sfarsi criza. Cand oamenii isi vor da seama ca trebuie sa cumpere cand sunt preturile jos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciunul

| pestisoruldeea a răspuns:

Intereseaza-te la orice banca BRD de proiectul " multiplan".
mi se pare avantajos dar de durata.
mergi sa vorbesti acolo cu un consultant!
nu pot sa-ti spun mai multe ca sunt cu fetita mea de 1 anisor in brate si vrea sa faca nani!
daca e...si pot...revin mai tarziu cu informatii!

va pup! poate mai vorbim!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am incercat si eu sa iau pe persoana fizica.credit imobiliar, cu ipoteca si coplatitori, salar relativ bun 2000lei.conditii multe...si uneori absurde. nici o sansa...sa ti acorde ceva cunvenabil.mai asteptam deci

| andreea3216 a răspuns:

Cel mai bun credit imobiliar este acela unde platesti cea mai mica dobanda, cele mai mici comisioane.