| anonim_4396 a întrebat:

Care este mai in avantaj: PFA sau SRL?

Eu vreau sa colababorez cu o agentie pe partea de graphic design/web design si am nevoie sa facturez.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

PFA e muuuuuul mai simplu! Cine-ți recomandă altfel, e de pe altă planetă

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe fe a.
Nu mă lasă roboțelul să scriu cu prea multe majuscule.

| zilog a răspuns:

Cel mai bine este sa pleci din acea țară dar daca vrei sa rămâi acolo este mai bine sa ai PFA pentru ca la pfa dai 50 euro / an la contabila
iar la firma dai 50 euro / liună cel putin la contabila

la pfa depui declaratii o data pe an
la firma te streseaza cu multe nebunii in fiecare luna

| marinaru777 a răspuns:

Pfa am avut srl si dai de belea. Cauta diferentele pe google, vb si cu o contabila.

| xl3rr a răspuns:

Dupa părerea mea este mult mult mai simplu sa lucrezi ca S. R. L deoarece sunt mai puține câte de facut pentru a pune firma pe picioare doar ca dezavantajul este ca trebuie sa plătești mai mult pentru înființarea ei.

| suntserios a răspuns (pentru xl3rr):

Ai măcar vaga idee de diferenta intre pfa si srl?