| Vogulet a întrebat:

Care imi poate da si mie niste exemple de cheltuieli si venituri inregistrate in avans.Dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| quintron a răspuns:

Trebuie inregistrate in debitul contului 471 ″Cheltuieli inregistrate in avans″, toate cheltuielile efectuate in exercitiul financiar curent si care sunt aferente exercitiilor financiare viitoare si anume: chirii, abonamente, reparatii, prime de asigurare etc.
De asemenea, se inregistreaza in creditul contului 472 ″Venituri inregistrate in avans″, toate veniturile incasate in exercitiul financiar curent si care sunt aferente exercitiilor financiare viitoare.