| bogdi1392 a întrebat:

Cât câștigă un chirurg la chirurgie generala?

Cât câștigă un polițist? Dar unul local?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Salariul unui chirurg e ultima grija pentru el laughing
Dupa ce si-a stors creierul la propriu de la atata invatat si atatea ore petrecute in spital, iti spun eu ca nu pentru bani face meseria asta. Daca tu pleci de la ideea de bani atunci cu siguranta nu o sa te faci chirurg. Si ca sa-ti raspund la intrebare, peste 5000 euro in Romania, depinde daca lucreaza la stat sau la privat (majoritatea lucreaza la ambele) si peste 10.000 euro in strainatate, chiar si mai mult. Si in Romania unii ajung la 50.000 euro pe luna pentru ca au tupeul sa ceara cate 2-3 mii euro pentru o operatie pe care sunt obligati sa o faca, dar asta e alta poveste

| bogdi1392 explică (pentru Furnicuta000):

Mulțumesc! Nu mă fac chirurg, doar am vrut să știu?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru bogdi1392):

Daca ai de ales intre chirurg si politist alege politist ca dureaza foarte putin scoala, iesi cu post asigurat si salariu de 5000 lei care mai creste, iar la 40 ani esti deja pensionar cu pensie mare asigurata si poti si lucra in paralel. Daca te faci chirurg, abia dupa 10 ani de invatat o sa ajungi la 5000 lei

9 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Nu e cam mare saltul de la "nu ies noaptea din casă de frica fantomelor" la "cât câștigă un chirurg"?

Până să ajungi tu chirurg mai ai de făcut vreun milion de pași. Primul ar fi să nu mai crezi în fantome.

| bogdi1392 explică (pentru johnnny123):

Răspuns inutil. Nu ai fost de ajutor. Nu înțeleg de ce mai ești pe site. Du-te ajută oamenii dacă vrei dar nu te lua de alții.

| johnnny123 a răspuns (pentru bogdi1392):

Un răspuns inutil la o întrebare inutilă.

Cât câștigă un chirurg poate varia extrem de mult, în funcție de foarte mulți factori. Iar cât va câștiga un chirurg peste 15 ani (când vei ajunge tu chirurg, nu-i așa) este de-a dreptul imposibil de spus.

Și încă ceva: Un om care chiar își dorește să devină chirurg nu începe niciodată cu întrebarea "cât câștigă un chirurg". Începe cu întrebarea "oare sunt în stare să-mi dedic următorii 15 ani din viață acestui scop?"

| bogdi1392 explică (pentru johnnny123):

Când am zis că vreau sa devin un chirurg? Era simplă întrebarea cine știa și voia să răspundă era perfect, cine nu sa plece mai departe.

| johnnny123 a răspuns (pentru bogdi1392):

Ah, deci întrebarea ta era chiar și mai inutilă decât credeam.

| bogdi1392 explică (pentru johnnny123):

Omule (dacă pot să îți spun așa), întrebarea nu este pentru mine! Ci pentru un prieten care nu are TPU! I-am spus că întreb eu pentru el. PUNCT! Nu are rost să mă cert cu o persoana care se începe o ceartă inutilă.

| LisaJulie a răspuns:

Cu cât are vechime mai mare cu atât castiga mai mult! Dacă dorești totuși sa devii chirurg este mult mai multa munca decât in alte ramuri la medicinei! Dar peste 100 de milioane vei avea sigur