| anonim_4396 a întrebat:

Ce ai nevoie pentru un transfer de la BCR la BRD?
Nu le am cu cardurile, dar urmeaza ca o persoana de la BCR sa imi transfere niste bani la BRD (75 de lei / sapt).
Cum se procedeaza?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la banca si ceri un extras de cont.
Pe hartia pe care ti-o da banca cu extrasul de cont ai trecut numarul de cont ( sau IBAN cum i se mai spune ), e un numar din 24 de caractere care incepe cu ROXXBRDE... si asa mai departe pana la 24 de caractere.
Numarul asta de 24 de caractere il comunici persoanei care vrea sa iti puna bani.

Mai simplu este daca ai aplicatia MyBRD pe telefon, poti copia IBAN-ul de acolo si sa il trimiti.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Suni la banca si ceri codul iban...
SUNT OBLIGATI sa il dea la telefon, o sa intrebe date mai confidentiale (seria si nr buletinului, data nasterii, domiciliul, etc.) si apoi o sa ti-l dea

apoi ii dai persoanei ibanul, numele tau si ce sa scrie pe tranzactie
de gen imprumut, ajutor, restituire, plata unui serviciu mai personal, eu am trimis ultima oara cuiva care a facut pomeni pentru sufletul mamei mele, eu nu cred DELOC in biserica, dar mama mea credea si mi-am iubit mama, chiar daca nu cred, totusi o fac din respect pentru ea, iar un serviciu de genul asta nu exista, altfel, decat personal

| anonim_4396 explică (pentru Zuzu1991):

Spune-i lui nu mie.

| Anonimu7041 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și cât poate dura transferul?
Persoana aceea poate primi comision? Sau eu?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, e pe intrebarea lui, o sa vada tongue

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Zuzu1991):

O zi lucratoare, totusi ei scriu ca maxim 3
si e posibil REAL ca amandoi sa platiti comision, la cat de scumpe sunt bancile alea

| anonim_4396 explică (pentru Anonimu7041):

Eu sunt la BRD ca tine si plateam comision cand trimiteam bani la cineva care era la alta banca (BCR de exemplu) de 50 de bani, asta de pe aplicatie, nu mai stiu la ghiseu cat e, probabil cativa lei pana in 5 lei, deci nesemnificativ oricum, nu saracesti.

Practic persoana care iti trimite bani plateste comision, nu tu pentru ca tu nu faci nimic, doar astepti bani. Nu cunosc comisioanele de la BCR.

| Anonimu7041 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Mulțumesc pentru răspuns!
OFF TOPIC:
Îți mulțumesc că ai împărtășit cu mine lucrul legat de pomenile pentru mama ta.
Sa știi ca dacă ai făcut asta chiar exista o urma de credință în sufletul tău.
Sa știi ca ești o persoana minunata și ca mama ta sunt ferm convins ca este mandra de tine, de acolo de sus
Domnul sa te aibă în grija!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Anonimu7041):

Multumesc, succes

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ordin de plata, din contul tau bancar catre contul persoanei caruia vrei sa-i dai banii, sau sa-ti dea banii.

Ca sa primesti bani in cont, trebuie sa-i dai acelei persoane:
Numele si prenumele tau (asa cum este scris in buletin)
si Contul IBAN

| Wr3nch a răspuns:

Sa ii dai iban-ul. Mai bine ati folosi amandoi Revolut, pentru ca cine iti trimite va plati in plus comision.

| Anonimu7041 a răspuns (pentru Wr3nch):

Si cum merge cu Revolut? Am zis, habar nu am.