| boysandflowers48 a întrebat:

Ce banci fac imprumuturi si pentru pensionari? Si care e varsta maxima?
Mersi!

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Pentru pensionari obișnuiți, cam niciuna. Băncile solicită de regulă ca vârsta maximă la finalul perioadei de creditare să fie 65-70 de ani. Deci cu siguranță nu-ți va acorda nicio bancă la 65 de ani un împrumut pe 20 de ani.

Dar dacă ești un pensionar de lux care a ieșit la pensie la 50 de ani cu 5000 de euro, atunci cu siguranță nu vei avea probleme să obții un credit.

| boysandflowers48 explică (pentru johnnny123):

Nu sunt eu pensionar, mai am mult de mancat laughing)
Si ai idee unde as putea daca persoana respectiva are aproape 70?

| johnnny123 a răspuns (pentru boysandflowers48):

Tocmai ți-am spus: băncile pun de regulă condiția ca vârsta celui care solicită creditul să nu depășească 70 de ani LA FINALUL perioadei de creditare, nu la începutul perioadei. Cu alte cuvinte, dacă ai 56 de ani nu mai poți să obții un credit pe 15 ani pentru că 56+15 = 71, iar 71 este mai mare decât 70.

Dacă persoana respectivă are deja 70 de ani, cum ar putea să îndeplinească această condiție?

| boysandflowers48 explică (pentru johnnny123):

Am gasit, mersi oricum

| georgcyc a răspuns:

Incercati la banca Transilvania