| Mario1994 a întrebat:

Ce casa de 20.000-30.000 euro poti construi?

25 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu abia reusesc sa ma bag la un apartament cu garaj valorat in 70.000€. O casa depaseste 200.000€

| mgtow a răspuns:

Pleaca prin elvetia sau o tara scandinava sa castigi 3000€ pe luna apoi vi acasa dupa 10 sau 20 de ani si iti faci casa sau apartament

Bula
| Bula a răspuns:

Cu 30000 euro poti construi o casa cu etaj "in rosu", adica fundatie+parter+etaj+acoperis, netencuit, cu suprafata de baza de cca 50mp (costul materialelor, cu manopera facuta de tine sau in calaca, de prietenii).
Pentru tencuiala (interioara si exterioara), instalatiile (apa, canal, curent, incalzire) mai ai nevoie de inca cel putin de 3-4 ori mai mult.

In suma de 30000 euro te poti incadra doar daca-ti faci o casa de un singur nivel, pana la 50mp util.

| Bondarel99 a răspuns:

Cauta pe google "tiny house" sau pe Youtube (gasesti chiar canale numai despre acest subiect, cu prezentare de case sau tutoriale cum sa le construiesti).
Eu cred ca e o idee buna, in plus o poti face mobila si sa calatoresti cu ea prin tara sau prin Europa. Sau o faci fixa si un picut mai mare. Chiar daca nu o faci din lemn, cred ca te incadrezi in 20.000.

| NLS a răspuns:

Daca ai deja terenul intravilan, si ai apa, canalizarea si electricitatea deja trase pana langa terenul tau, cu 30.000 poti construi o casa de marime "medie" in orice zona a tarii.
3-4 camere, bucatarie si 1 baie.
Cu conditia sa nu construiesti cu o firma (mare), ci sa cauti meseriasi.

| Mario1994 explică (pentru NLS):

Am teren, am apa, canalizare, electricitate, tot. Dar am de gand sa construiesc o casa mica cu etaj. happy Sa fie moderna.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mario1994):

Adriana tu in intrebarea postata de tine nu ai mentionat cum vrei sa fie casa ta. Adica mare, mica, medie, palat etc.

| Mario1994 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Mica cu etaj sau fara etaj, sa fie frumoasa. Nu are rost sa fac o casa mare.

| NLS a răspuns (pentru Mario1994):

In ce oras doresti sa construiesti?

In Germania foarte multa lume a trecut la case de lemn (case cu structura de lemn, pentru inchidere folosesc BCA sau chiar structura de vata minerala + rigips).

In acel buget eu as merge cu schelet pe structura metalica (cadre metalice), si inchidere cu BCA.
Iesi mai ieftin decat cu beton armat si caramida, garantat.

Daca doresti casa cu ETAJ, nu ai voie sa folosesti BCA pentru ziduri daca construiesti in stil clasic (rezistenta pe zid),
doar daca construiesti pe cadre (cum se fac blocurile), adica rezistenta se afla pe stalpi si grinzi de beton armat, sau pe structura metalica, cum ziceam mai sus.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mario1994):

Ok am inteles, vorbeste cu taticu ca din ce am inteles ai spus ca el ti-a lasat ceva teren adica o suprafata de pamant, si spune-i cum sa procedezi s-au intreaba-l daca are ceva cunostinte in domeniul constructiilor poate scapi mai ieftin vezi si tu. Vorbeste cu sotul tau s-au cu un unchi cineva ca smecherii astia de pe piata imobiliara vad ca esti femeie si ca nu sti nimic o sa incearce sa te prosteasca, normal un barbat se pricepe si stie cum sa vorbeasca cu ei.

| Dismally a răspuns:

Cu 30.000 euro ai putea sa faci o casa de lemn, dar o sa ai nevoie de bani si pentru teren.

| Mario1994 explică (pentru Dismally):

Buna. Am teren de la tata. happy Casa de lemn nu rezista mult din cauza climei, asa cred. happy

| Dismally a răspuns (pentru Mario1994):

Rezista minim 100 de ani big grin Iar la noi clima este blanda, gandeste-te la tarile nordice unde se construiesc casele aproape exclusiv din lemn.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mario1994):

Dacă o izolezi bine rezistă zeci de ani. Clima nu are cum să o strice.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pai, te costa mai mult terenul decat casa. Adica mai intai cumperi terenul 10 euro ori cat e pretul pe metru patrat si pe urma sapi beciul (pivnita), sapi si fundatia casei si pe urma vi cu materialele de constructie. Dar inainte de toate tu trebuie sa ai planul realizat de dinainte sa incepi, adica sa ai un punct de pornire si atunci cand iti faci casa sa te orientezi in ce parte sa fie usa N-S-W-E depinde unde e strada. Planul trebuie gandit de 10-15 ori pe niste matrite s-au pe o foaie de bloc de desen A4 si pe urma cauti o frima de constructii specializata (si acolo trebuie sa arunci sume mari de bani, te costa o gramada numai pana ce vin ei si iti i-au masuratori). Iar in legatura cu materialele de constructie vorbesti tot cu aia de la firma de constructii s-au daca nu vorbesti cu taicatu s-au cu sotul tau daca se pricepe si cam asta-i tot. Cu 20.000-30.000 euro cumperi un apartament dar sa CONSTRUIESTI o casa! in adevartul sens al cuvantului te agunge la mai mult asta daca vrei sa fie cu toate dotariile si sa fie asa cum vrei tu e undeva pe la 150.000-180.000 de euro intereseaza-te si tu pe piata imobiliara.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Apropo Adriana tu ce varsta ai, daca nu te superi ca intreb?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

De ce nu iti cumperi o masina, in ziua de azi multi nu au casa dar au masina pe care o vroiau si se mai si sparg in fiugri.

| Mario1994 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

26 de ani am. Masina am. happy

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mario1994):

Multi inainte, eu sunt mai mic am 22 de ani si 6 luni. E exact ce am spus mai devrme multi au masina dar nu au unde sa locuiasca.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mario1994):

Eu ti-am dat o estimare la casa pana in 180.000€ in primul comentariu dar utilizatorul mgtow a spus bine casa depaseste 200.000€ inseamna ca stie ce e pe piata.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mario1994):

Uite ce Adriana, eu am un verisor mai mare cu 10 ani si dupa facultate a plecat in UK ca programator IT si dupa 10 ani de UK lucrand acolo a venit cu banii pe care ia strans si si-a luat casa fara rate dar si-a luat ceva modest, bun si simplu. Daca calculezi cate e lira in RONI si Euro e mai convenabil sa pleci in UK si sa vi in RO si iti ei ceva.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mario1994):

In momentul de fata Europa se confrunta cu un val de saracie doar UK, Scandinavia, Norvegia, Elvetia, Germania mai sunt tariile unde se castiga bine.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

O inca ceva in RO sunt multe firme fantoma si in legatura cu materialele de constructie ei bine trebuie sa te asiguri ca sunt materiale bune ca nu cumva sa te trezesti ca iti ploua in cap in luna lui ianuarie ok.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Tu mai intai de toate vezi cat costa terenul adica cate e euro pe mentru patrat si pe urma faci un calcul matematic si vezi daca iti ajunge de teren si pe urma vezi daca iti mai ramane sa platesti firma de constructie, materialele de constructie si in final taxele pe suprafata respectiva unde e asezata casa + suprafata din jurul casei adica curtea, garajul, depozitul marog ce mai ai tu pe acolo. Dar tu mai intereseaza-te de pe la unu de pe la altul si tot asa, bafta.