| dudy2204 a întrebat:

Ce este lyoness? ..cum functioneaza? explicati.mi tot ce stiti va rog.

3 răspunsuri:
| MsSaytek a răspuns:

Lyoness este o societate de cumparatori independenta, care cuprinde mai multe tari si branse, interconectata printr-un Cashback Card unic in intreaga lume si prin care clientii Lyoness beneficiaza de avantajul: bani inapoi la fiecare cumparatura.

Fiecare cumparatura cu Lyoness facuta la un partener comercial Lyoness aduce bani inapoi in contul dvs. Hubert Freidl a avut aceasta idee si extrem de rapid a castigat numerosi parteneri comerciali de partea sa. In iulie 2003 el a infiintat Lyoness fiind astazi CEO Lyoness International AG.

Un procentaj fix din toate cumparaturile este transferat automat catre Lyoness Child & Family Foundation, infiintata in mai 2008, al carei motto „Prin formare – sustinem viata" ajuta oamenii nevoiasi in a avea sanse mai bune in viata.

Lyoness Romania este membru afiliat RODSA (Asociatia de Vanzari Directe din Romania) si face parte din cadrul firmelor de tipul MLM (multilevel marketing) binar, ce functioneaza prin prezentari si seminarii (business info), recomadare personala, profit sharing si unilevel.

In Romania, Lyoness este condusa de Tiberiu Vicsay, Managing Director si Natalia Vicsay, Marketing Director.

Maria Palliu face parte din generatia membrilor Lyoness care au dorit sa intre in aceasta afacere inainte de patrunderea pe piata din Romania si care au jucat rolul "deschizatorului de drumuri" pentru infiintarea Lyoness Romania. Insa, oricat de bine ar suna ideea acestei afaceri, exista si situatii riscante ce trebuie tratate cu mai multa prudenta de persoanele care decid sa investeasca bani si timp pentru a evolua in cadrul afacerii (ca multe dintre afacerile de nivel international care au nevoie de o implementare individualizata la nivel de tara).

| onasis1961 a răspuns:

Din câta am citit este o altă şmecherie de a Scoate bani de la oameni, un alt fel de Caritas.

| doarluka a răspuns:

Lyoness este o comunitate internațională de cumpărători care au ca scop comun și deviză „Bani înapoi la fiecare cumpărătură".
Statutul de membru Lyoness îți oferă trei posibilități:
1. Cumpărător:
Atunci când faci cumpărături la mazinele partenere, indiferent de țară sau profil, încasezi 1-2% din valoarea lor.
E simplu, gratuit, necesită o minimă informare și nu comportă riscuri.

2. Cumpărător „recomandator":
Dacă tot faci astfel cumpărături și ești mulțumit, poți recomanda și prietenilor. Această activitate de recomandare îți aduce 0, 5% din orice cumpărătură făcută de prietenii recomandați (chiar și prietenii prietenilor). Această activitate, dacă ne rezumăm la atât, aduce un venit suplimentar cu costuri minime (costul cardului făcut cadou prietenilor: 1-2 euro).
Există și posibilitatea maximizării acestor venituri prin avansuri pentru cumpărăturile viitoare și promovarea sistemului, dar în această activitate trebuie să te implici doar după ce o studiezi și o înțelegi.
3. Afacerea Lyoness: Este o afacere de tip MLM recunoscută și certificată pe plan internațional. Necesită studiu, aport financiar și implicare(adică muncă. În funcție de rezultatele personale, se pot obține venituri considerabile.
Mai multe detalii nu îsi au locul aici dar este important de spus că e important ca înainte de a lua o decizie, e bine să ne informăm.