| UnchiulRamiz a întrebat:

Ce inseamna parola statica? Vreau sa fac o tranzactie online cu cardul si imi cere asta ca sa confirm plata

Răspuns Câştigător
| Anyo1988 a răspuns:

Din cate stiu eu parola statica standard este formata din ultimele 6 cifre din CNP proprietarului insa aceasta poate fi schimbata daca doresti, pe langa asta asa cum a zis cineva mai devreme apoi vei primii pe telefon un cod OTP pe care va trebuii sa il adaugi mai apoi pentru a face plata succes

| UnchiulRamiz explică (pentru Anyo1988):

Stiai gresit, la bcr de exemplu parola statica e formata din ultimele 6 cifre ale nr de card si ultimele 4 din cnp.

| Anyo1988 a răspuns (pentru UnchiulRamiz):

Posibil insa 1 nu inseamna ca stiam eu gresit... eu sunt la raiffeisen si 2 nu am folosit in veci bcr...

| UnchiulRamiz explică (pentru Anyo1988):

La alte banci nu stiu cum e, trebuia sa mentionezi ca la raiffeisen e cum ai spus. M-am gandit eu ca poate difera de la banca la banca

| Anyo1988 a răspuns (pentru UnchiulRamiz):

Adevarat greseala mea, imi cer scuze banuiam ca o fi la fel si la altele imi cer scuze

5 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

Incepand din februarie 2021, la autorizarea platilor efectuate cu cardul pe internet, pe langa codul OTP (one-time password) primit pe SMS, este necesar sa setezi si o Parola Statica.

Astfel, la fiecare tranzactie vei utiliza 2 elemente:

• Parola Statica - ramane aceeasi pentru fiecare plata
+
• Cod OTP - primit pe SMS dinamic la fiecare plata

Asadar, atunci cand vrei sa faci o plata cu cardul pe internet poti alege una dintre cele 2 metode:
• Biometrie (Face ID sau amprenta)/PIN prin Raiffeisen SmartToken – cea mai recomandata si sigura metoda.
• Parola Statica + Codul OTP, daca nu poti utiliza Biometria/PIN prin Smart Token.

Sursa: Raiffaisen