| ALEXICAmarketing a întrebat:

Ce parere aveti de o afacere cu suc de mere? Cat ar costa sa produci suc de mere?

Răspuns Câştigător
| Paula2018 a răspuns:

Buna. Nu stiu daca o sa iti fie de folos, dar iti scriu o poveste din care stiu cateva detalii. Un domn si-a deschis o afacere cu suc natural mere si ceva combinatii cu morcov, ma rog, intr-un orasel micut, ca sa zic asa, care are deja un furnizor in top pe domeniul asta. Eu lucrand intr-o companie mare, a venit cu mostre pentru a vedea daca produsele pot fi acceptate, insa la o companie mare trebuie sa ai suficiente documente, aparatura, un istoric, care sa conforma ca tu ppti produce industrial. Bun, nu s-a incadrat domnul, din discutiile cu el imi zicea ca a investit undeva la 30.000 euro. Asta a fost cred ca acum 2 ani, anul acesta am inceput sa vad in multe magazine de tip legume/fructe produsul respectiv pe rafturi. Acum depinde de tine sa te gandesti daca ai unde sa vinzi, pentru ca el inca nu a reusit sa intre pe nici un magazin, doar in 3-4 locatii unde sigura sa fiu habar n-am cat se poate vinde, maxiiiim 50 sticle pe saptamana.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să produci la colț de stradă, cumperi un storcător.
Ca să produci industrial, o mică făbricuță. Ceva pe la 50000 Euro.

| alina2k18 a răspuns:

Mmm, tu vrei plan de afaceri pe TPU laughing
Oricum sunt deja producatori destui care acopera piata nationala sau unii distribuie doar la nivel de judet/regiune.

| ALEXICAmarketing explică (pentru alina2k18):

Ala costa?
Este doar o discutie.
Nu cred ca sunt destui.
Cu matketingul stau extrem de prost...

| laurentiu80 a răspuns:

Altii fac sucul la client acasa, au in masina toata instalatia de a face sucul, si iau in schimb mere sau bani. Nu cred ca e foarte rentabila, si nu este asa de sanatos, deoarece creste tensiunea. Eu mai degraba m-as orienta spre o afacere de curatat perne, bagi vreo 5000 de euro in ea.

| Osneros a răspuns (pentru laurentiu80):

"nu este asa de sanatos, deoarece creste tensiunea."
Afirmatie scoasa din burta, mai rau ca ioneasca. laughing

| ALEXICAmarketing explică (pentru Osneros):

Nu cred ca iti creste tensiunea marul.E prima oara cand aud asa ceva.